جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب سنن ابی داوود

سنن ابی داوودنویسنده این کتاب سلیمان بن اشعث معروف به ابو داوود سجستانی است. این کتاب  بنا به گفته برخی از فقها دربردارندۀ ۵۲۷۴ حدیث و طبق قول برخی دیگر دارای ۴۸۰۰ حدیث و ۴۰ کتاب فقهی است و در آن عناوینی چون المهدی، ملاحم و بحث رضاع کبیر آمده است. بسیاری از احادیثی که در کتاب ابی داوود نقل شده است از سوی دیگر عالمان سنّی مورد قدح و جرح قرار گرفته است. به اعتراف برخی از بزرگان اهل سنّت احادیث ضعیف بلکه جعلی در سنن ابوداوود بسیار فراوان است. ابن جوزی بخشی از این احادیث را در کتاب الموضوعات ذکر کرده است، محمّد ناصرالدین البانی کتابی به نام ضعیف سنن ابی داوود تألیف کرده است و در آن به شناسایی احادیث ضعیف کتاب ابوداوود پرداخته است. وی بیش از هشتصد حدیث را ضعیف می‌‏داند، از نظر وی حدود پنجاه حدیثِ منکر و پنجاه حدیثِ شاذ در سنن ابی داوود وجود دارد.

ابن کثیر در مختصر علوم الحدیث گوید(به نقل از ابن خلکان):

«سنن ابى داوود به روایات کثیرى به ما رسیده که در بعضى،اخبارى است که طبق روایات دیگر،موجود نیست و در میان این روایات،روایت ابو على لؤلؤى انتشار یافته،سنن ابى داوود،توسط جمعى،اختصار شده و گروهى نیز بر اصل سنن یا بر اختصارات مزبور،شروح و حواشى نوشته‌اند که از آن جمله:شرح ابو سلیمان خطابى،متوفاى ۳۸۸ ه‍ به نام معالم السنن و شرح سیوطى به نام مرقاه الصعود الى سنن ابى داوود و عون المعبود فى شرح سنن ابى داوود است».

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ترمذی »

شرح های تالیف شده بر سنن ابی داوودسنن ابی داوود

از مهمترین شرح‌های سنن ابی داوود می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

غایه المقصود نوشتۀ محمد شمس الدین

معالم السنن، نوشتۀ احمد بن محمد خطابی

مرقاه الصعود، تألبف جلال‌الدین سیوطی

 

تلخیص ها

مختصر سنن ابوداود نوشتۀ منذری

تهذیب السنن نوشتۀ ابن قیم

 

معرفی شخصیت ابی داود

مولف سلیمان بن اشعث بن اسحاق بن بشیر بن شداد بن عمرو بن عثمان بن ازدی سجستانی، در ۲۰۲ هجری قمری در سیستان به دنیا آمد و در ۲۷۵ هجری قمری در بصره دیده از جهان فرو بست. ابی داوود، از محدثان و حافظان و دانشمندان ایرانی اهل سنت است. ابن خلکان و گروهی دیگر از تذکره نگاران، وی را به دانش و عقل وپارسایی و نیکوکاری ستوده اند. ابی داوود، در آغاز نوجوانی اش در نیشابور، همراه با فرزندان اسحاق ابن راهویه در یک مدرسه درس می خواند. سپس به بصره رفته ومدتی در آن جا سکونت کرد. وی برای کسب دانش و دریافت احادیث، به بغداد، مکه،مدینه، عراق، شام، مصر، بصره، خراسان رفته و از افرادی چون احمد بن حنبل، احمدبن ابی صالح، مسلم بن ابراهیم، احمد بن عبید، سلیمان بن حرب، روایت کرده و گروه بسیاری نیز چون ترمذی، نسائی، ابو عوانه اسفراینی از او حدیث شنیده و روایت کرده اند. ابواسحاق شیرازی در طبقات الفقهاء، ابی داوود را از اصحاب احمد بن حنبل برشمرده است. ابن داوود، سخت مورد توجه و احترام دانشمندان اهل سنت است،به گونه ای که علامه ابراهیم بن اسحاق حربی در مقدمه ی سنن ابی داوود می نویسد:

«دانش حدیث در دست ابی داوود همان گونه بود که آهن در دست داوود پیامبر».ابی داوود، دارای فرزندی دانشمند به نام ابوبکر عبدالله بن سلیمان است که پا به پای پدر در استماع و طلب حدیث می کوشید. او، دارای آثار وتالیفات ارزشمندی چون کتاب التفسیر، المصابیح در حدیث و مانند آن است.

 

آثار ابی داوود

۱- سنن

۲-ناسخ القرآن و منسوخه.

۳- دلائل النبوه.

۴-اختلاف المصاحف.

۵-مراسیل.

توضیح ابی داوود، در باره ی تعداد احادیث گردآوری شده در کتاب خود گفته است: ازپانصد هزار حدیث نبوی موجود، چهار هزار و هشتصد حدیث را گرد آورده که شامل احادیث صحیح است و این تعداد، مربوط به احادیث غیر مکرر است. سنن ابی داوود دربردارنده ی ۳۵ کتاب و ۱۸۷۱ باب و ۵۲۷۴ حدیث است. ابی داوود احادیث سنن را باشنیدن از ثقات گرد آورده است. سنن ابی داوود مورد احترام و توجه اهل سنت است.

متاخران بر کتاب سنن ابی داوود ایرادهایی گرفته و آن را نقد کرده اند، چنان که مندری که خلاصه ای به نام مجتبی از آن فراهم کرده، به برخی احادیث آن خرده گرفته است. ابن الجوزیه نیز نقدی دیگر بر آن افزوده است. گروهی از دانشمندان اهل سنت،مانند ذهبی در میزان الاعتلال و احمد بن عبدالحلیم بن عبدالسلام معروف به ابن تیمیه در منهاج الاصول خاطر نشان کرده اند که سنن ابی داوود دربردارنده ی احادیث ناصحیح و کذبی مانند «حدیث نهی رسول خدا از خوردن گوشتی که با کارد جدا شده باشد.» و مانند آن است.

شروح و حواشی چندی بر سنن ابی داوود نوشته شده که گاه با خود متن و گاه به تنهایی، چاپ و منتشر گردیده است. در میان شروحی که بر کتاب سنن ابی داوود نوشته شده، شرح عبدالرحمان بن کمال سیوطی به نام مرقاه الصعود الی سنن ابی داوود وشرح عون المعبود فی شرح سنن ابی داوود و شرح امام خطابی به نام معالم السنن،معروف است.

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ابن ماجه »

ابی داوود در اندیشه بزرگان

۱- ذهبی در کتاب معروف خود، سیر اعلام النبلاء می نویسد:
«الامام، شیخ السنه، مقدم الحفاظ، ابوداوود الازدی السجستانی، محدث البصره ».

 

۲- ابوخلال او که یکی از علمای اهل سنت است، می گوید:
ابوداوود الامام المقدم فی زمانه رجل لم یسبقه الی معرفته بتخریج العلوم وبصره بمواضعه احد فی زمانه، رجل ورع مقدم.

 

۳- احمد بن محمد بن یاسین اوکه یکی از دانشمندان اهل سنت است، می گوید:
کان ابوداوود احد حفاظ الاسلام لحدیث رسول الله و علمه و علله و سنده، فی اعلی درجه النسک و العفاف و الصلاح والورع ; من فرسان الحدیث.
ابوداوود،یکی از حافظان احادیث، سنت و سیره پیامبر است او، اهل ورع و پارسایی و ازتک سواران در دانش حدیث است.

 

۴- ابن منده می گوید:
الذین خرجوا و میزوا الثابت من المعلول و الخطاء من الصواب اربعه: البخاری،مسلم، ثم ابوداوود و النسائی.
کسانی که احادیث صحیح را از ناصحیح جداکرده اند چهار تن اند:
بخاری، مسلم، ابوداوود، نسائی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت