دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب سنن ترمذی

کتاب سنن ترمذیاین اثر دارای ۴۶ کتاب است. برخی از احادیث نقل شده در کتاب سنن ترمذی مجعول و حاکی از نسبت دروغ به پیامبر (صل الله علیه ) است. حافظ ابن جوزی و برخی دیگر از بزرگان اهل سنّت، به صراحت تعدادی از احادیث این کتاب را جعلی معرفی کرده‌اند.

در کتاب سنن ترمذی، حدیث ثقلین، شأن نزول آیه تطهیر و مناقب امام علی و امام حسن و امام حسین علیهم السلام آمده است. وجود این دسته از احادیث در آن موجب شده تا ابن تیمیه بر آن بتازد، و این کتاب اعتبار خود را نزد وهابیان و طرفداران ابن تیمیه از دست بدهد.

در احادیث مربوط به فضایل امیرالمؤمنین (ع) در کتاب سنن ترمذی تحریف واقع شده، حدیث «انا مدینه العلم و علی بابها» که در کتاب جامع الاصول به نقل از سنن ترمذی آمده است که در کتاب ترمذی موجود نیست.

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ابن ماجه »

معرفی شخصیت ترمذی

مولف ابوعیسی، محمد بن عیسی بن سوره بن ضحاک سلمی ضریر بوغی ترمذی، از حافظان و محدثان ایرانی اهل سنت است که در سال ۲۰۰ هجری قمری در خراسان دیده به جهان گشود و در سال ۲۷۹ هجری قمری در ترمذ خراسان وفات کرد. ترمذی، در قوه ی حافظه، ضرب المثل بود. برخی، ترمذی را نابینا و گروهی این نظریه را رد کرده و نابینایی را مربوط به اواخر عمر وی دانسته اند. ترمذی،برای شنیدن حدیث و بهره ی علمی، به عراق و حجاز سفر کرد. او، از بخاری، مسلم،اسماعیل بن موسی سدی، ابو داود سجستانی روایت کرده و گروه بسیاری نیز از اوروایت کرده اند که معروف ترین آن ها عبارت اند از: هیثم بن کلیب، مکحول بن فضل،محمد بن محبوب محبوبی مروزی.

 

تالیفات ترمذی

ترمذی، در میان دانشمندان اهل سنت، نخستین کسی است که احادیث را به بخش های صحیح و حسن و ضعیف تقسیم کرده است; زیرا پیش از او، حدیث به صحیح و غیرصحیح تقسیم می شد. او دارای تالیفاتی است از جمله:

کتاب السنن

کتاب العلل

کتاب التاریخ

کتاب الشمائل (که به الشمائل المحمدیه و شمائل النبی و الشمائل النبویه و الخصال المحمدیه و شمائل ترمذی معروف است)

کتاب اسماء الصحابه

کتاب الاسماءوالکنی.

 

کتاب سنن ترمذی
سنن ترمذی

سنن ترمذی، به نام های جامع ترمذی، صحیح ترمذی، جامع صحیح، نیزمعروف است. این اثر در بردارنده ی پنج هزار حدیث نبوی است. ترمذی پس از پایان نگارش آن، برای مطالعه و بررسی و تایید آن از سوی دانشمندان خراسان و عراق وحجاز، کتاب اش را به ایشان ارائه داد و مورد تایید و پذیرش و تحسین و تشویق آنان قرار گرفت. سنن ترمذی در میان اهل سنت مورد احترام و ارزش است، چنان که عبدالله بن محمد انصاری کتاب سنن ترمذی را نزد خود، نورانی تر از کتاب بخاری و مسلم دانسته است.  در مقابل این نظریه ها، نقد و انتقادهایی نیز بر این کتاب شده است; زیرا، وجود حادیث ساختگی، ذکر احادیث از سوی افراد غیر متعهد و گمراه،مانند خوارج و نواصب را نمی توان انکار کرد.

 

 

«این مطلب را از دست ندهید: کتاب صحیح مسلم»

نظر فقهای اهل سنت در مورد ترمذی

ابوسعید الادریسی

ابوسعید الادریسی (از علمای اهل سنت) می گوید:

محمد بن عیسی بن سوره الترمذی: الحافظ الضریر، احد الائمه الذین یقتدی بهم فی علم الحدیث، صنف کتاب الجامع و التواریخ و العلل، عالم متقی کان یضرب به المثل فی الحفظ.

 

سمعانی سمعانی

سمعانی سمعانی (از نویسندگان اهل سنت) می گوید:

انه امام عصره بلا مرافعه، صاحب التصانیف و انه احد الائمه الذین یقتدی به فی علم الحدیث.

 

ذهبی ذهبی

ذهبی ذهبی (دانشمند بزرگ و معروف اهل سنت) می نویسد: الحافظ، العالم، صاحب الجامع.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت