جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

صحاح سته

صحاح سته اهل سنتمقدمه ای کوتاه بر صحاح سته

صحاح سته اهل سنت از اوایل نیمه قرن دوم بوجود آمده است. بدین صورت که محدثان به اشتباهات گذشته خود پی بردند وشروع به نوشتن حدیث کردند. لذا صاحب کتاب کشف الظنون میگوید در مدت کمی در حدود یک قرن از سال (۱۵۰ تا ۲۵۰هجری) کتابهای زیادی بنام صحاح – مسانید -مستدرکات- مستخرجات و. . . . . بوجود آمد .

در این دورانها تلاش محدثین و مؤلفین متوجه جمع آوری احادیث صحیح و غیر صحیح بوده است تا دوران بخاری که متوفای ۲۵۶ هجری قمری بوده است.

در کتاب هدی الساری (ج۱ص۴) ابن حجر میگوید:بخاری چون صحاح و مسانید و تمام کتابهای زمان خود را که موجود بوده را دید با تفکر و تعمق فراوان به این نتیجه رسید که احادیث صحیح و غیر صحیح با همدیگر مخلوط شده و در کنار هم قرار گرفته و از طرفی هم تشخیص صحیح و غیر صحیح ممکن نبود؛ لذا تصمیم گرفت که احادیث صحیح را در یک کتاب جداگانه و مستقل جمع آوری کند تا برای کسی شک و تردید باقی نماند.لذا  کتاب  صحیح بخاری نوشته شد.

صحاح سته یا کتابهای صحیح شش‌گانه، معتبرترین کتب حدیث نزد اهل سنت است. این کتاب‌ها پس از قرآن کریم مهمترین منابع دینی است که در دسترس اهل سنت است و توسط علمای اهل سنت مطالعه و استفاده می‌شود. این کتب عبارت اند از:صحیح بخاری کتاب

صحیح بخاری

صحیح مسلم

سنن ابوداود

سنن ترمذی

سنن نسائی

سنن ابن ماجه

در بین این کتابهای حدیث، لفظ صحیح تنها به دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم اختصاص داده می‌شود در حالی که چهار کتاب حدیث دیگر، هم شامل احادیث صحیح و هم غیر صحیح هستند؛ بنابراین لفظ صحاح سته (یعنی کتابهای صحیح شش‌گانه) به اشتباه در بین عموم رایج شده است.

دو کتاب دیگری که به عنوان منابع اولیه به صحاح سته اضافه می‌شوند عبارتند از موطأ مالک ومسند احمد بن حنبل که به این ترتیب مجموع این کتابهای هشت‌گانه، مورد رجوع علمای اهل سنت می‌باشد.

در تحقیقات فقهی که اساس کار در حوزه های علمیه است اساتید و محققان، درحوزه ی پژوهش ها و حوزه های درس خارج، در گذشته، به صورت گسترده و اکنون، در حدود زیادی، به آرای اهل سنت اعتنا کرده و می کنند. مآخذ آرای فقهی اهل سنت،کتب روایی مشهور آنان، یعنی «صحاح سته » است که شناخت اجمالی آن مفید می باشد.

ما در این قسمت سعی داریم تا با معرفی کامل صحاح و نویسندگان آنها کمک شایانی به دانش پژوهان کرده باشیم.

صحیح بخاری

نام کامل این کتاب، «الجامع المسند الصحیح المختصر من امور رسول الله (ص) و سننه و ایامه» و معتبرترین‏ کتاب حدیث در نزد اهل تسنن پس از قرآن کریم است که توسط محمد بن اسماعیل بخاری طی ۱۶ سال و از میان ۶۰۰۰۰۰ حدیث ضبط و ثبت گشته است.این کتاب موضوعات عقیدتی و فقهی را دربردارد.

« ادامه مطلب: کتاب صحیح بخاری »

صحیح مسلم

این کتاب که با اسامی گوناگونی چون المسند الصحیح، المسند و الجامع الصحیح شناخته می‌شود به دست مسلم بن حجّاج نیشابوری نگاشته شده است. صحیح مسلم پس از صحیح بخاری مهمترین کتاب اهل سنت به شمار می‌آید. این اثر با آنکه در زمان امام هادی و امام حسن عسکری (ع) نوشته شده، از آنان، آثار و اخباری نقل نکرده است.

« ادامه مطلب: کتاب صحیح مسلم »

سنن ابن ماجه

نویسنده آن محمد بن یزید بن ماجه قزوینی معروف به ابن ماجه (درگذشت۲۷۳ق) است. این کتاب حدود ۴۰۰۰ حدیث را دربردارد که در میان آنها ۴۲۸ حدیث صحیح، ۱۹۹ حدیث حسن، ۶۱۳ حدیث ضعیف و ۹۹ حدیث منکر وجود دارد.

« ادامه مطلب: کتاب سنن ابن ماجه »

سنن ترمذی

این اثر دارای ۴۶ کتاب است. برخی از احادیث نقل شده در کتاب ترمذی مجعول و حاکی از نسبت دروغ به پیامبر (صل الله علیه ) است. حافظ ابن جوزی و برخی دیگر از بزرگان اهل سنّت، به صراحت تعدادی از احادیث این کتاب را جعلی معرفی کرده‌اند.

« ادامه مطلب: کتاب سنن ترمذی »

سنن ابی داوود

نویسنده این کتاب سلیمان بن اشعث معروف به ابو داوود سجستانی است. این کتاب  بنا به گفته برخی از فقها دربردارندۀ ۵۲۷۴ حدیث و طبق قول برخی دیگر دارای ۴۸۰۰ حدیث و ۴۰ کتاب فقهی است و در آن عناوینی چون المهدی، ملاحم و بحث رضاع کبیر آمده است.

« ادامه مطلب: کتاب سنن ابی داوود »

سنن نسائی

سنن نسائی که به سنن کبیر نسائی و سنن کبیر نیز معروف است توسط ابو عبدالرحمن احمد بن علی بن شعیب نسائی نگاشته شد.

« ادامه مطلب: کتاب سنن نسائی »

الموطاء ابن مالک

کتاب موطأ ، اساس مذهب مالکی است و گاه برخی از اهل سنت، آن رابه جای سنن ابن ماجه به عنوان یکی از «صحاح سته » برمی شمارند. گفته می شود که مالک، کتاب موطأ را به درخواست منصور عباسی تالیف کرد. موطأ در لغت به معنای کتاب منقح است.

« ادامه مطلب: کتاب الموطاء ابن مالک »

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت