دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

عین الحیات

عین الحیاتمقدمه:

نام علامه محمدباقر مجلسی با نام دایره المعارف بزرگ حدیث  شیعه یعنی بحار الانوار گره خورده است ، و عظمت این کتاب شریف ، شخصیتی ممتاز و بی بدیل  از چهره علامه مجلسی ساخته است.

کتابهای علامه مجلسی هر کدام بارها به زیور طبع آراسته گردیده و به صورت منبع پرفیض معارف و احکام و آیین الهی اسلام قرار گرفته و می گیرد ، کتابهایی مانند:حلیه المتقین ،حق الیقین ،حیات القلوب ،عین الحیات ،بحار الانوار و ….هر کدام چون ستاره هایی در آسمان فرهنگ معارف اسلامی ،شیعی می درخشند.

معرفی کتاب:  

کتاب فوق در حقیقت شرحی گویا بر وصایا و احکام و پندهای پیامبر گرامی اسلام (ص) به یکی از بزرگ ترین شخصیت ها و پروش یافتگان فرهنگ اسلامی ، یعنی ابوذر غفاری (ره)است . البته در عظمت سخنان گوهربار پیامبر (ص) به انسان بزرگ و خود ساخته ای چون ابوذر غفاری نیازی به توضیح نیست ، تنها باید به شرح و بیان جامع و پر محتوای علامه بزرگوار مجلسی اشاره کنیم که الحق ، حق مطلب را ادا نموده و به قلمی نیکو آنچه از معارف و احکام و اخلاقیات وقوف داشته ، در کتاب عین الحیات بکار گرفته و حاصل کار ، اثری است که مطالعه آن دریایی از آگاهی و بینش دینی را به خواننده هدیه می کند.

عین الحیات کتابی فارسی در باب  اخلاق و عرفان اسلامی است که علامه سعی کرده تا از وصایای نبی مکرم اسلام به ابوذر غفاری شرحی عرفانی اسلامی ارائه دهد.

نثر کتاب در بیشتر بخش ها از نمونه های نثر ساده و روان دوران صفوی می باشد و شرح آن بیشتر شامل ترجمه روایات پیامبر و ائمه دیگر (علیهم السلام )درباره هر موضوع می شوند.

هدف مولف آن بوده تا با تالیف این کتاب مردم عادی و غیر متخصص را با عرفان اصیل اسلامی آشنا کند و آنها را از گرایش به عرفان های آمیخته با عناصر مسیحی ،بودایی ،یونانی،هندی ،زردشتی ،مانوی وتسسن بازدارد و به عرفان ناب اسلامی ،شیعی سوق دهد.

عرفانی که در آن شریعت و طریقت یکی می شود.دنیا و آخرت به همزیستی می رسند و خلق و مخلوق و زن و فرزند می توانند به جای آنکه حجاب حق باشند ،به عنوان جلوه حق و وسیله قرب به حق به کار آیند،که در آن سالک خوش و خرم زندگی می کند ،خردمندانه تفکر می کند ،عالمانه می نگرد . عین‏الحیات از زمان تألیف تا به امروز بارها و بارها نسخه بردارى شده و به طبع رسیده است. توجه مردم به این کتاب نشانه نیاز عصرها و نسلها به کتابهایى در این زمینه است ضمن این‏که عین‏الحیات در نوع خود کتابى نسبتا جامع و خواندنى در اخلاق و عرفان شیعى و حاوى بخش عمده از روایاتى اخلاقى است که کاربردهاى بسیار در زندگى انسانها دارند.
البته آثارى کهن همانند عین‏الحیات را مى‏توان با تلخیص، تکمیل، بازنوشت و تنظیم جدید به صورت آثارى مناسب و متناسب با زبان روز و مخاطبان گوناگون درآورد اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در بسیارى از موارد، یکى از عوامل جاذبه یک کتاب و گرایش مردم به آن، نوع نثر و شیوه نگارش آن و به ویژه گونه‏اى ارتباط عاطفى، ذهنى و قلبى است که میان نویسنده یا متن با مخاطب آن برقرار مى‏شود.

حتما بخوانید: مقایسه معرفت الهی و آتش

ویژگی ها و محاسن کتاب:

از ویژگی های کتاب می توان به قلم فارسی این اثر و همچنین ترجمه متن روایات با قلمی سبک و همه فهم و نیز شرح هایی عرفانی و پر مغز و در عین حال گویا اشاره کرد.

 

دانلود کتاب

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت