یکشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

ملاک پوشیدن لباس طلبگی

یکی از دغدغه های اصلی طلاب جوان پوشیدن لباس طلبگی یا در اصطلاح معمم شدن میباشد. مناسب است در این مطلب به صورت خلاصه نصاب پوشیدن لباس طلبگی را بیان نماییم.

برای پوشیدن این لباس دو نصاب وجود دارد:

۱- نصاب شرایط علمی

هر طلبه قبل از معمم شدن باید نصاب شرایط علمی را کسب نماید. نصاب شرایط علمی به صورت کلی «آشنایی با عقاید، احکام و اخلاق دینی» میباشد. طلبه زمانی که توانست حدود ۸۰ درصد از سوال های احکام، عقاید و اخلاق مردم را پاسخگو باشد نصاب شرایط علمی را دارا میباشد. لازم به ذکر میباشد نصاب شرایط علمی در هر شهر و منطقه متفاوت میباشد. برای مثال طلبه ای

که در روستا زندگی میکند نصاب علمی آن فرد بسیار پایین تر از فردی است که در یک شهر مذهبی زندگی میکند. هر طلبه بنابر منطقه و شهر سکونت خود به نصاب مطلوب دست یابد.

حتما بخوانید:   روزی طلبه

ملاک پوشیدن لباس طلبگی

۲- نصاب شرایط عملی

حد نصاب شرایط عملی این لباس مقدس در مرحله اول ترک کلیه محرمات و انجام واجبات، و در مرحله دوم نبود عیب یا نقص شخصیتیِ قابل توجهی در وجود طلبه میباشد.

به صورت خلاصه میتواند نصاب شرایط عملی طلبه را این دانست که در میان مردم فردی صالح یا شایسته به نظر آید. البته این نکته پنهان نیست که هیچ فردی به جز معصومین علیه السلام معصوم بدون مشکل نیست، ولی بعضی مشکلات به قدری آشکار و روشن است که با تصور او آن عیب سریع در ذهن تداعی میگردد. هر طلبه باید از این گونه مشکلات و خطاها منزه باشد. هر طلبه برای کسب شرایط عملی باید از سالیان اولیه طلبگی اقدام به خودسازی درون خود نماید تا در چندین سال این گونه رفتارها در او نهادینه گردد و بتواند نصاب شرایط عملی را کسب نماید.

در انتها لازم به ذکر میباشد، طلبه در صورت عدم کسب شرایط علمی و عملی مجاز به معمم شدن نمیباشد و ملاک کسب این دو نصاب در درجه اول خود طلبه و در درجه دوم دوستان و آشنایان میبانشد.

یک نظر

  1. سلام
    کسانی که در قم تحصیل میکنند ولی اصلیت مربوط به یه روستا یا شهر کوچیک هستند چجور سنجیده میشوند؟ نمره ی علمیشون پایین تره؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبریک!
شما میتوانید از شهریه «حوزه مجازی» به مبلغ 119 هزار تومان استفاده نمایید.
تا 24 ساعت آینده فرصت دارید با شماره زیر تماس گرفته و شرایط استفاده از این فرصت استثنائی بهره مند شوید. (همه روزه از ساعت 11 الی 19)
۰۹۱۰۸۲۱۸۰۲۳
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.