جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب آموزش علوم حدیث

معرفی کتاب آموزش علوم حدیث یکی از کتب درسی حوزه علمیه

کتاب آموزش علوم حدیثحدیث شناسی و آشنایی با علوم حدیث یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در اجتهاد می باشد که فراگیری این علم برای تمامی متخصصین در کلیّه رشته های علوم اسلامی ضروری است.

احادیث و روایاتی که ما در اختیار داریم و از ناحیه رسول خدا و ائمه صادر گردیده ،به جهت عوامل فراوانی دستخوش تحریف ها و تعرضات و دستبرد ها گشته است،اما همواره راویان و محدثان با نقل سینه به سینه احادیث در دشوار ترین اوضاع ،آنها را از گزند راهزنان حفظ و به دست ما رسانده اند.از همین رو استخراج صحیح و جوهر کلام ائمه نیازمند شناخت کلید های گشاینده این گنج پنهان است که در قالب علوم حدیث بیان می شود.

معرفی کتاب:

کتاب آموزش علوم حدیث ، از جمله کتبی است که طلاب عزیز در پایه ششم در حوزه ها تعلیم و آموزش می بینند. این کتاب از جهت معرفی منابع حدیثی و روایی ،اصطلاحات و تعاریف در نوع خود کم نظیر و شاید به توان گفت بی نظیر است.

این کتاب حدیث شامل چهار بخش کلّی می باشد که به ترتیب عبارتند از : تاریخ حدیث، درایه الحدیث، رجال الحدیث، و فقه الحدیث می شود.

کتاب فوق، فشرده کتاب حدیث شناسی تالیف جناب حجه الاسلام علی نصیری می باشد که در ۲مجلد منتشر شده است واینک کتاب علوم حدیث در یک مجلد، به گونه ای مختصر و در عین حال گویا و روشن بیانگر مبانی حدیثی می باشد.

از نکات ویژه و قابل ذکر در کتاب مذکور آنست که چون برخی مباحث همانند آشنایی با تعاریف پرکاربرد ،دلایل حجیت سنت و غیره نقش مقدمیّت داشته و آگاهی از آنها برای دریافت سایر مباحث ضروری می باشد، در فصل اول این کتاب تحت عنوان {بازشناخت کلیّاتی پیرامون حدیث }به این مباحث اشاره شده است. همچنین با نظر به اینکه تاریخ حدیث اهل سنت تا حدود زیادی با تاریخ حدیث شیعه تفاوت دارد، مبحث نخست تاریخ حدیث به دوفصل جدا یعنی تاریخ حدیث اهل سنت و تاریخ حدیث شیعه تقسیم شده است که این تقسیم بندی در نوع خود بی نظیر می باشد.

«این مطلب را از دست ندهید: کتاب مختصر التمهید »

تقسیم بندی مباحث کتاب آموزش علوم حدیث:

مباحث کتاب در ضمن۶ فصل خلاصه شده اند.

فصل اول: بازشناخت کلیات علوم حدیث.

فصل دوم:  آشنایی با تاریخ حدیث شیعه.

فصل سوم: آشنایی با تاریخ حدیث اهل سنت.

فصل چهارم: آشنایی با مصطلح الحدیث.

فصل پنجم: آشنایی با رجال الحدیث.

فصل ششم: آشنایی با مبانی فقه الحدیث.

الحق و الانصاف کتاب آموزش علوم حدیث ،در جایگاه خود کتاب موّجه و خوبی است ولکن نباید از این نکته غفلت ورزید که پس از مطالعه این کتاب وآشنایی اجمالی با مبانی وتاریخ حدیث باید به دنبال کتب تخصصی تر و نیز کتبی که علمای سلف به یادگار گذاشته اند برویم.

در نهایت قابل ذکر است که کتاب آموزش علوم حدیث در ۲۵۰صفحه توسط انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم به چاپ رسیده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت