شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب جواهر البلاغه

جواهر البلاغهمقدمه جواهر البلاغه:

علوم بلاغی همانند صرف و نحو در آغاز به منظور فهم اسرار و رموز قران ووجوه اعجاز بیانی آن و با محوریت آیات نورانی قران و نیز اشعار جاهلی صورت گرفت ولی رفته رفته به سایر متون نظم و نثر عربی راه یافت و به صورت قواعدی منسجم تدوین شد وبه  ظهور تالیفات ارزشمندی در این زمینه انجامید. این مطالب به طور دقیق میتوان در کتاب جواهر البلاغه یافت.

معرفی کتاب جواهر البلاغه :

یکی از این تالیفات ارزشمند کتاب جواهر البلاغه می باشد که به منزله بهترین کتاب آموزش بلاغت شناخته شد وتا کنون ده ها بار چاپ شده است.

این کتاب تالیف جناب حجت الاسلام  احمد الهاشمی ، از جمله آثار معاصر در موضوع بلاغت می باشد که در سال های اخیر جایگزین کتاب مختصر المعانی ومطول شده است و به دلیل اختصار ،مورد استقبال طلاب علو م دینی قرار گرفته است

نویسنده در این کتاب با اسلوب علمی،خلاصه ای  از تمام قواعد فصاحت وبلاغت واصول بلاغی را ارائه کرده است.

کتاب مشتمل بر یک مقدمه در تعریف علوم بلاغی ومباحث مقدماتی درسه بخش می باشد:

بخش اول-علم معانی

بخش دوم-علم بیان

بخش سوم-علم بدیع

حتما بخوانید: شرح ابن عقیل

نویسنده در تمهید و مقدمه کتاب ، سه علم معانی-بیان وبدیع راتعریف کرده وکلام رابه اعتبار معانی بیان و از حیث لفظ (فصیح) و از حیث لفظ و معنا (بلیغ) دانسته شده است. ناشر در مقدمه کتاب به نقش مهم علم بلاغت در فهم صحیح متون اسلامی به ویژه آیات و روایات اشاره کرده است که بوسیله آن می توان به فهم بخش عظیمی از اعجاز قران و بعضی از مصادر دینی مانند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه دست یافت.

قبل از تالیف کتاب جواهر البلاغه کتاب های مختصر المعانی و مطول در حوزه های علمیه تدریس می شد اما پس از تالیف کتاب جواهر البلاغه این کتاب به دلایلی که در ادامه دکر می شود ،جایگزین ایندو کتاب گردید.

نویسنده ،کتاب را به سبک و شیوه خطیب قزوینی نوشته تنها در موارد کمی با خطیب قزوینی اختلاف دارد.ایشان در پایان کتاب خود از سرقات ،بحث کرده است.

روی هم رفته در کتاب مزبور تمارین سودمندی به شیوه کتب جدید عربی وجود دارد که مورد استفاده طالبان علوم بلاغی قرار می گیرد و روی همین اصل ،کتاب جواهر البلاغه از کتب درسی آموزشکاه ها و مدارس متوسطه کشورهای عربی می باشد وتاکنون بارها چاپ شده است.

حتما بخوانید: کتاب بدایه النحو

از مزایای ویژه ی این کتاب نسبت به دو کتاب مطول و مختصر المعانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقسیم و چینش مطالب کتاب به سبک جدید

استفاده از مثال های متعدد از آیات و روایات ونیز اشعار عربی

جلوگیری از تفصیلات اضافی در ارائه مطالب

استفاده از تمارین متععد برای جا انداختن مطالب

نظم منطقی میان مطالب و مباحث کتاب

خلاصه، کتاب جواهر البلاغه الحق جایگزین مناسبی برای کتاب مطول و مختصر می باشد و نیز با توجه به قلم آموزشی کتاب برای طلاب کتاب مفیدی خواهد بود.

این کتاب در تعداد۳۰۰ صفحه توسط انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم منتشر شده است.

دانلود کتاب جواهر البلاغه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت