جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب دادگستر جهان

معرفی کتاب دادگستر جهان

کتاب دادگستر جهانمقدمه:

شیعیان دوازده امامی معتقدند بنا  به وعده الهی، فردی از نسل پیامبر اسلام و هم‌ نام وی، نهمین فرزند از نسل حسین بن علی، با لقب «مهدی» ظهور می‌کند و زمین را سراسر عدل و داد می‌کند.

بنا به این اعتقاد، مهدی فرزند امام حسن عسکری در سال ۲۵۵-۲۵۶ (قمری) به‌دنیا آمده است و پس از دوره‌ای به ‌نام غیبت صغری که به وسیله ی نواب خاص ، او با مردم بخصوص شیعیان در ارتباط بوده، غیبت طولانی (غیبت کبری) شروع شد که تا زمان ظهور ادامه خواهد داشت. در این دوران کسی وی را به اختیار خود نمی‌تواند ببیند.

 

معرفی کتاب دادگستر جهان:

کتاب دادگستر جهان اثر حضرت آیت‌الله ابراهیم امینی، از کتاب‌های عمومی در موضوع مهدویت بوده که به شرح احوال و پاسخ به شبهاتی درباره امام مهدی (عجّل‌الله تعالی ‌فرجه ‌الشریف ) پرداخته و به زبان فارسی، در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی نوشته شده است.

 

انگیزه نویسنده از تالیف:

نویسنده انگیزه خود را از تالیف کتاب ، رخنه شبهات در اعتقادات جوانان و دانش آموختگان می‌داند که از سوی نویسندگان، پاسخی مناسب و شایسته نگرفته‌اند.

«این مطلب را از دست ندهید: کتاب آموزش علوم حدیث »

 

ساختار و چینش کتاب دادگستر جهان:

کتاب با دو مقدمه از نویسنده آغاز و مطالب در در دوازده فصل، به شیوه مناظره‌ای، ارائه شده است.

نویسنده، با استناد به یافته‌های عقلی و نقلی محدثان، مفسران و مورخان امامیه و اهل سنت و نیز دستاوردهای علوم تجربی، به تشکیک‌های گوناگون و شبهات مبتلا به، درباره مهدویت پاسخ داده است.

وی، آغاز عقیده به مهدویت را زمان پیامبر (صلی ‌الله‌علیه‌ و‌آله‌ وسلّم ) دانسته و پس از بررسی شخصیت و نسب امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف )، ادعای مهدی بودن محمد حنفیه، اعتقاد زیدیه به مهدویت محمد بن عبدالله بن حسن و باور واقفیه به عروج امام صادق (علیه‌السّلام ) را رد کرده و به رد این نکته که منشا مهدویت از تعالیم یهود و زرتشتی بوده و عبدالله سباء، در ایجاد این باور نقش داشته، پرداخته است.

مباحث، به صورت عمده، به شکل پرسش و پاسخ بین برخی از فرهیختگان تنظیم شده و با استفاده از روایات معصومین (علیه‌السّلام ) مطالب ناب و ارزنده‌ای ارائه شده است.

نویسنده به دنبال اثبات آن است که انتظار فرج، یکی از بزرگ‌ترین راه‌های پیروزی است و هر گروهی که چراغ امید در دل شان خاموش شد، هرگز روی سعادت و کامیابی را نخواهد دید ولی افرادی که در انتظار خوشبختی هستند، باید راه‌های رسیدن به هدف را هموار ساخته و برای بهره برداری از مقصد، خود را آماده سازند.

در مقدمه کتاب، ضمن بررسی آینده جهان از منظر شیعه، به این نکته اشاره شده که اسلام با جهانی شدن مخالف نبوده، بلکه خود داعیه جهانی دارد؛ اما در شرایط کنونی، این پروسه به نفع فرهنگ غرب تمام خواهد شد و فرهنگ‌های دیگر از جمله اسلام، در برابر مادی گری غرب، در معرض تهدیدی جدی است.

 

تقسیم فصل های کتاب دادگستر جهان:

در فصل اول، با اشاره به چند حدیث نبوی، از آن‌ها چنین استفاده شده است که موضوع «مهدی» و «قائم» در زمان رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌ و‌آله‌ وسلّم ) امر روشنی بوده و ایشان ضمن اشاره به علامات و آثار آن حضرت، همیشه می‌فرمود: مهدی و قائم موعود، از عترت من خواهد بود.

اما فصل دوم، اختصاص دارد به اثبات این مطلب که علاوه بر وجود احادیث مهدویت در کتاب‌های اهل سنت، این احادیث از تواتر و اطمینان بالایی برخوردار می‌باشند.

در فصل سوم، با اشاره به این که موضوع مهدویت و منجی در صدر اسلام، امری قطعی بوده و مردم فقط در فروعش بحث می‌کردند، به معرفی مدعیان دروغین مهدویت پرداخته است.

در فصل چهارم، به نقد این نظریه پرداخته که مهدویت شیعه، برگرفته از سایر عقاید و ادیان بوده و ضمن بررسی عقیده مهدویت در ادیان دیگر، دیگاه قرآن نسبت به این آموزه را تحلیل کرده است.

در فصل  پنجم، رابطه نبوت عامه و امامت بررسی شده و بعد از اقامه برهان عقلی و نقلی بر امامت، بودن امام زمان (عجّل‌ الله‌ تعالی فرجه‌ الشریف ) در عالم هورقلیا نقد شده است.

لازم به یاداوری است که طلاب در پایه ششم به مطالعه پیرامون مهدویت پرداخته و کتاب دادگستر جهان را مطالعه می کنند.ابن کتاب توسط انتشارات شفق در ۳۴۵صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

کتاب دادگستر جهان امینی

دانلود کتاب دادگسترجهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت