شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب سیوطی

مقدمهسیوطی

کتاب البهجه المرضیه علی ألفیه ابن مالک یا «النهجه المرضیه»، تألیف الحافظ ابوالفضل عبد الرحمن ابن ابی بکر بن سابق الدین الخضیری سیوطی ، معروف به جلال‌الدین عبدالرحمن سیوطی، ادیب و دانشمند بزرگ قرن نهم هجری یکی  از مشهورترین شرح‌های مزجی بر اشعار الفیه ابن مالک است.

ناگفته نماند که الفیه ابن مالک کتاب نحوی می باشد که جناب ابن مالک ، مطالب  ناب و مهم نحوی در ضمن ۱۰۰۰بیت شعر  به زبان عربی بیان کرده است.

جناب سیوطی دارای تالیفات بسیاری در علوم مختلف می باشد که از جمله آنها می توان به : الاتقان فی علوم القران-بغیه الوعاه فی طبقات اللغویین والنحاه-حاشیه علی شرح ابن عقیل-ذخائر العقبی-جامعه الکبیر-بهمع الهوامع  و بسیاری کتاب دیگر اشاره کرد.

این کتاب معمولا یکی از کتاب‌هایی است که در پایه دوم حوزه تدریس می‌شود. به‌طور کلی این شرح از قدیم تاکنون به عنوان یکی از مهمترین کتب درشسی در زمینه ادبیات عرب در حوزه های علوم دینی شمرده می شده است.

این کتاب  از بدو تالیف ، مورد توجه خاص دانشمندان ، و ادیبان زبان عرب واقع شده ، و در حوزه‌های علمی مورد تدریس و تدرس و استفاده بوده است. به دلیل اینکه عبارات  کتاب ، علمی و گاهی با  مشکلاتی همراه بوده از طرف ادیبان و نحویان، تاکنون بیش از صد شرح و حاشیه بر آن نگاشته شده است.

حتما بخوانید: کتاب شرح ابن عقیل

مزایا

از مزایا و ویژگی های بارز این کتاب ،که آنرا در رده کتب نحوی مرجع و معتبر قرار داده می توان به این نکات اشاره کرد:

 • این شرح طبق گفته مولف کتاب ،شرحی لطیف در عین حال ظریف است و به گونه ای با متن کتاب الفیه ترکیب یافته و به صورت شرح مزجی در آمده است.
 • بیان نکات ظریف و دقیق ادبی و توجه کامل به قواعد نحوی.
 • بیان اشعار و آیات قرآن به عنوان شاهد مثال.
 • تنظیم متن کتاب با متن الفیه ابن مالک.
 • تبین تمام ابواب نحوی به صورت جداگانه.

حتما بخوانید: آموزش تصویری «کتاب نحو مقدماتی»

نقد به کتاب جناب سیوطی

تنها نقدی که به این کتاب وارد می شود آنست که ، مولف در بیان برخی شاهد مثال ها ،جنبه اخلاق را به هیچ وجه رعایت نکرده و از بیان هر مثالی از اشعار عرب جاهلی پروا ندارد. ناگفته پیداست که در این دوران که متن این کتاب به عنوان متن درسی قرار گرفته است ،عزیزانی که مسئولیت تنظیم کتب حوزوی را به عهده دارند می بایست در این امر مهم دقت نظر به خرج داده و کتاب را اصلاح و بازنگری بکنند.
کتاب البهجه المرضیه در چاپ های مختلف منتشر  شده که البته بهترین چاپ آن توسط انتشارات هجرت قم ،در دو مجلد با حواشی مرحوم میرزا ابوطالب چاپ شده است.

 

دانلود کتاب سیوطی

۲ نظر

 1. باعرض پوزش ازمحضرتون سوالی داشتم
  بهترین و جامع ترین فرهنگ لغت عربی ب فارسی جهت ترجمه و فهم متون روایی مخصوصاً بحارالانوار
  چ کتابی ازکدام مولف است؟

  • باسلام واحترام
   برای فهم بهتر متون کهن بهتر از لغت نامه های عربی به عربی استفاده گردد. ولی برای شروع کار میتوانید از ترجمه «المعجم الوسیط» و یا از لغتنامه معاصر عربی فارسی آذرتاش آذرنوش استفاده نمایید. در ضمن سایت المعانی به ادرس http://www.almaany.com نیز دارای لغتنامه های متفاوتی منجمله عربی به فارسی میباشد.
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت