شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب لمعه دمشقیه

لمعهمقدمه

قبل از برسی و معرفی کتاب الروضه البهیه لازم است اندکی راجع به کتاب لمعه دمشقیه سخن گفته شود تا خواننده دچار سردر گمی نگردد.

کتاب لمعه الدمشقیه ازنامور ترین کتب فقهی می باشد که در حوزه های علمیه تدریس می شود .این کتاب نوشته شمس الدین محمد بن مکی ، معروف به شهید اول است که در سال ۷۸۶هجری قمری ، در دمشق به جرم شیعه بودن کشته شد .کتاب لمعه از دیرباز تاکنون جزء کتب درسی حوزه های علمیه بوده است و علما توجه خواصی به این کتاب داشته اند.

این کتاب به درخواست جناب سلطان علی بن موید ، فرمانروای سربداران در خراسان ،توسط شهید اول برای شیعیان آن سرزمین نگاشته شده است.

سلطان علی بن موید ، آخرین فرمانروای سربداران به صورت رسمی از شهید اول درخواست کرد تا به خراسان برود و منصب مرجعیت آن بلاد راعهده دار گردد ، اما شهید اول بنا به دلایلی این درخواست را نپذیرفت ولی برای هدایت مردم آن بلاد کتاب لمعه الدمشقیه را تالیف کرد وبرای سطان موید فرستاد.

حتما بخوانید: کتاب آموزش فقه

خود شهید اول درباره انگیزه تالیف این کتاب در مقدمه آن اینگونه بیان می دارد :

من این کتاب به درخواست برخی ازدینداران نوشتم. شهید اول کتاب لمعه را درمدت ۷روز در شهر دمشق تالیف کرد ودر آن مدت تنها منبعی که در اختیار داشت ، کتاب مختصر النافع ، تالیف محقق اول بوده است.

شروح متعددی بر این کتاب  از بزرگان به رشته تحریر در آمده است ، ولی معروف ترین و دقیق ترین شرح ,کتاب الروضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه می باشد.

همانطور که اشاره شد ، کتاب الروضه البهیه ، شرح نیمه استدلالی بر کتاب لمعه الدمشقیه می باشد. این کتاب تالیف زین الدین العاملی معروف به شهید ثانی می باشد. از زمان تالیف این کتاب فقها و بزرگان به آن عنایت و توجه ویژه ای  داشتند و بزرگانی چون صاحب المدارک الاحکام ، فاضل الهندی در کشف اللثام ، وحید بهبهانی در مجمع الفائده ، صاحب مفتاح الکرامه و بسیاری دیگر از علما در کتاب هایشان به آن استناد کرده اند.

آقا بزرگ تهرانی صاحب کتاب الذریعه ،آغاز تالیف کتاب را در اوایل ربیع الاول سال ۹۵۶هجری قمری دانسته است.

کتاب شرح لمعه ، دارای ۵۱ کتاب است که از کتاب الطهاره  شروع و به کتاب القصاص ختم می شود.صدها شرح و حاشیه بر کتاب الروضه البهیه نوشته شده است که مهمترین آنها شرح سلطان العلما ،آقا جمال خوانساری  وصاحب مدارک هستند.

مجموعا شروح و حواشی کتاب به دو قسم تقسیم می شوند. برخی دارای نام مستقل هستند و برخی تحت عنوان حواشی لمعه یا شرح کتاب الروضه می باشند.

حتما بخوانید: جزوه نموداری کتاب آموزش فقه

شروح مستقل لمعه

۱-الابانه المرضیه فی شرح مبحث الوقت والقبله

۲-صفا الروضه

۳-التعلیقه الانیفه

۴-مجمع الحواشی

۵-المناهج السویه

۶-مخزن الاسرار الفقهیه

 

کتاب های غیر مستقل لمعه

۱-حاشیه سید آقا تستری

۲-حاشیه میرزا ابوطالب نوه میر فندرسکی

۳-حاشیه ملاعباس نهاوندی

۴-حاشیه میرزا ابراهیم نوه ملاصدرا

 

کتاب الروضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه بارها در ایران و دمشق و عراق و مصر ودیگر بلاد اسلامی چاپ شده است و مورد توجه علما و حوزه های علمیه واقع شده است .اما بهنرین چاپ کتاب توسط جامعه النجف الدینیه می باشد که سید محمد کلانتر تحقیق آن را انجام داده است.

 

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۱)

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۲)

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۳)

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۴)

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۵)

دانلود متن لمعه + اعراب + ترجمه و شرح فارسی (جلد ۶)

۷ نظر

 1. سلام ممنون از لطفتون آیا این ترجمه همون ترجمه نموداری هست؟؟اگر باهم فرق دارند کدوم بهترن؟؟توروخدا جواب بدین میخوام برا آزمون بخونم.

 2. سلام
  باب قضا و شهادات نبود توی این فایل هایی که گذاشته بودید

 3. سلام و درود، لطف کنید ادامه بحث ها رو هم همین‌طور خوب و عالی بذارید، یعنی ادامه کتاب ها که کتاب ظهار و لعان و ادامه‌ی اون که تا کتاب قصاص هست، سپاس از محبت شما.

 4. بسمه تعالی

  با سلام و تشکر
  ازآنجام که شروع کتاب لمعه از ابتدای کتاب با بحث طهارت شروع می شود مناسب است که شرح را نیز بر این اساس ارائه می دادید. لطفا در صورت امکان نسبت به بارگزاری شرح از ابتدای کتاب لمعه اقدام مقتضی را مبذول فرمایید

  با تشکر

 5. سلام علیکم
  آیا انتشار کتاب اقای مسجد سرایی از سایت خودشان بوده؟
  یعنی آیا استفاده از این متن شرعا اشکال ندارد و قانون کپی رایت رعایت شده است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت