شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب مختصر المعانی

مختصر المعانیمقدمه:

سعد الدین مسعود بن عمر ابن عبدالله هروی خراسانی تفتازانی، فقیه متکلم منطقی و ادیب ایرانی می باشد.

دانشمندان در تبیین جایگاه وی اختلاف نظر دارند.اغلب با توجه به اینکه آثار او به درس نامه ها شروح و حواشی منحصر است ،وی را معلمی توانا اما فاقد دیدگاه علمی خاصی می دانند و آثار و تالیفات او را محصول زمانه ای می دانند که عاری از اصالت و نآوری فکری می باشد. مثلا تهذیب او را در مقایسه با شمسیه کاتبی، فاقد نوآوری و پیشرفت می دانند.

حتما بخوانید: تلخیص جواهر البلاغه

معرفی کتاب:

شرح مختصر، معروف به مختصر المعانی که شرح کوتاه تری از کتاب تلخیص المفتاح می باشد در سال ۷۵۶ هجری قمری تالیف شده است.کتاب مختصر به قلم ادیب نامی ملا سعد الدین تفتازانی ،از ممتاز ترین کتبی است که در زمینه علوم بلاغی و ادبی تالیف شده است.این اثر همانند دیگر کتب بلاغی در مقدمه، به اختلاف میان مقدمه علوم و مقدمه کتاب ودر ادامه به تبیین معنای فصاحت و بلاغت پرداخته است.متن کتاب در ۳ بخش تدوین شده است: علم معانی، علم بیان، علم بدیع.

همانگونه که در مقدمه کتاب اشاره شده ،بدون آشنایی با ظرافت ها و قواعد این علم اساسا دستیای به بسیاری از مضامین آیات واحادیث ممکن نیست لذا نویسنده با انگیزه مقدسی اقدام به تالیف کتاب نموده است.

معرفی اجمالی علم معانی در مختصر المعانی:

در این بخش ابتدا احوال اسناد خبری واسناد حقیقی و مجازی تشریح شده است سپس مسند و مسند الیه را با ذکر امثله برسی نموده است.

تفتازانی در باب هفتم، به دو بحثمهم فصل و وصل پرداخته است و علت تقدم فصل بر وصل را اصالت آن می داند.

حتما بخوانید: جزوه نموداری صرف ساده

معرفی اجمالی علم بدیع در مختصر المعانی:

علم بیان بر علم بدیع مقدم شده ودر این بخش مورد بحث قرار گرفته است ،نویسنده در بیان علت تقدم علم بیان ، نیاز به آن در بلاغت و تعلیق بدیع را به توابع می داند .از مهمترین مباحث این بخش، تشبیه ،حقیقت و مجاز واستعاره وکنایه است.

 

معرفی اجمالی علم بدیع در مختصر المعانی:

بدیع علمی است که به واسطه آن شیوه و روش نیکو کردن کلام شناخته می شود. مصنف در این بخش به محسنات لفظی و معنوی اشاره نموده است.

دانلود کتاب مختصر المعانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت