جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب موطأ مالک ابن انس

کتاب موطأ مالک بن انسمولف کتاب موطأ مالک ابن انس ابن مالک الاصبحی الحمیری مکنی به ابوعبدالله به سال ۹۰ هجری قمری (یا ۹۱ و یا۹۳) در مدینه به دنیا آمد و در سال ۱۷۴ هجری قمری (یا ۱۷۸ یا۱۷۹) در همان زادگاه اش درگذشت و در قبرستان بقیع دفن گردید. مالک، به عنوان بنیانگذار «فرقه ی مالکی » به شمار می آید. او، بر عکس ابوحنیفه، به احادیث و سنن و اطلاع از آن ها و استناد بر آن ها، رغبت وافر داشت و احکام خود رابا توجه به آیات و احادیث و سنت رسول (صل الله علیه و آله) و صحابه صادر می کرد.

مالک، از «ربیعه الرای » فقه آموخت و از نافع ابن ابی نعیم و زهری و ابن عمربهره ها برد. امام شافعی و اوزاعی و یحیی ابن سعید از او روایت کرده اند. هر گاه که اراده ی نقل حدیث می کرد، وضو می گرفت، و به روایت احادیث پیامبر می پرداخت واز حدیث گفتن، در حال شتاب و قیام و راه رفتن امتناع می ورزید.

از مالک نزد جعفر ابن سلیمان ابن علی ابن عبدالله ابن عباس، عمو (یا عموزاده)منصور دوانیقی سعایت شد که وی یعت شما را مشروع و لازم الوفاء نمی داند. جعفرنیز از روی خشم، وی را احضار کرد و دستور داد تا او را برهنه ساخته، تازیانه بزنند.

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن نسائی »

ذهبی می نویسد: مالک براین عقیده بود که آدمیان در قیامت ذات خدا را با چشم می نگرند. او همچنین در توضیح آیه: (وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره)، می گفت: …نعم، باعینهم هاتین; با همین دو چشم، او رامی نگرند. او، هم چنین در پاسخ کسی که گفته بود: «قرآن می فرماید: (لن ترانی) و این آیه نفی همیشگی رویت ذات حق می کند.» گفت: نفی رویت،مربوط به دنیااست نه آخرت. او هم چنین آیه ی: (کلا انهم عن ربهم یومئذ لمحجوبون) را به مرحله ی زندگی دنیوی، خلاصه می کرد. مردی از مالک درباره ی آیه ( الرحمن علی العرش استوی ) سؤال کرد. او پاسخ داد:«مفهوم آن روشن است، باید بدان ایمان داشت.» یعنی، خدا روی عرش نشسته وبرآن تکیه زده است و جسم است سپس گفت: کسی را که این سؤال را مطرح کرد بیرون کنید.

آن مرد فریاد زد و گفت: ای مالک! من با دانشمندان بصره و کوفه و عراق همین مسئله را در میان نهادم، پاسخ آنان خلاف جواب تو بود.

آثار مالک ابن انس:کتاب موطأ مالک بن انس

  • کتاب موطأ.
  • رساله فی الوعظ.
  • کتاب فی المسائل.
  • کتاب فی النجوم
  • رساله فی الرد علی القدریه.
  • تفسیر غریب القرآن.

 

دیدگاه صاحب نظران واندیشمندان راجع به مالک ابن انس

ذهبی می نویسد:

هو شیخ الاسلام، حجه الامه، امام دارالهجره، ابو عبدالله، مالک ابن انس ابن مالک ابن ابی عامر ابن عمرو ابن الحارث.

وی هم چنین می نویسد:

ولم یکن بالمدینه عالم من بعد التابعین یشبه مالکا فی العلم والفقه و الجلاله والحفظ.

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ابی داوود »

توضیح در مورد کتاب موطأ

کتاب موطأ ، اساس مذهب مالکی است و گاه برخی از اهل سنت، آن رابه جای سنن ابن ماجه به عنوان یکی از «صحاح سته » برمی شمارند. گفته می شود که مالک، کتاب موطأ را به درخواست منصور عباسی تالیف کرد. موطأ در لغت به معنای کتاب منقح است. مالک چهل هزار حدیث جمع کرده بود و چون در زمان حیات اش بارهابه کاهش و افزایش و رد و قبول احادیث می پرداخت، تعداد احادیث از تعداد گردآوری شده در قدم اول، بسیار کاهش پیدا کرد و در زمان وی و به ست خود او تا حدودچهار هزار تنزل یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت