منطق ۲ – عقد الحمل – جلسه ۲۴

در این جلسه به دو مسئله عقد الحمل و عقد الوضع می پردازیم.

فیلم آموزشی عقد الحمل

در جلسه ی قبل با حمل اولی و شایع آشنا شدیم. حمل اولی و حمل شایع در دو بخش از منطق کاربرد دارد.۱) در بخش تصدیقات و ۲) در بخش تصورات.
نکته ای که در اینجا می بایست به آن اشاره نمود این است که کاربرد این دو حمل در دو بخش بالا بسیار متفاوت می باشد و برای دانستن این تفاوت بایستی به تعریف «عقد الحمل» و «عقد الوضع» اشاره نمود.
  • عقد الوضع: به این معنا می باشد که ما افراد موضوع را با «وصف عنوانی» اتصاف دهیم. مثلا انسان ضاحک است. در این مثال «انسان» موضوع و «ضاحک» محمول می باشد. زید وعمرو و بکر نیز مصادیق انسان هستند. پس در اینجا زید و عمرو و بکر به وسیله ی «انسان» وصف شده است. و این وصف عقد الوضع نام دارد.
  • عقد الحمل: اگر ما محمول را به موضوع اسناد دهیم در این صورت «عقد الحمل» نام دارد. برای مثال در قضیه ی «انسان ضاحک است» به اسناد محمول به موضوع(انسان) عقد الحمل گفته می شود.

حتما بخوانید:‌ فیلم آموزشی منطق ۲

حال باید این نکته را ذکر کرد که منظور از حمل اولی و حمل شایع در تصورات این است که ما به موضوع چگونه نگاه کنیم. یا از طریق «مفهوم» و یا از طریق «مصادیق». بنابراین در منطق تصورات «ملاحظه به موضوع به اعتبار مفهوم» را حمل اولی می گوییم و «ملاحظه موضوع به اعتبار مصادیق» را حمل شایع.

در منطق تصدیقات٬ مراد از حمل اولی و حمل شایع٬ نحوه ی اتحاد موضوع و محمول می باشد که اگر این دو اتحاد مفهومی داشته باشد حمل اولی نام دارد و اگر تنها اتحاد مصداقی بین موضوع و محول وجود داشه باشد حمل شایع صناعی خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.