منطق ۲ – مغالطه خارج از قیاس – جلسه ۵۵

مغالطه خارج از قیاس یا مغالطه های بیرونی اموری خارج از متن استدلال است که با ایجاد فضای روحی و ذهنی گاه موجب ایجاد اذعانی نادرست می شود.

فیلم آموزشی مغالطه خارج از قیاس

این نوع مغالطه جزء مقسم صناعات خمس نمی باشد اما با توجه به تعریف مغالطه٬ و ایجاد شبهه و خطایی که در ذهن ما انجام می دهد در اینجا بیان می شود و دانستن وآگاهی به مغالطه خارج از قیاس  می تواند بسیار مفید و کارساز باشد. شمار این نوع  مغالطه به بیش از ۳۰ نوع می رسد اما در اینجا به مهمترین این موارد اشاره می نماییم.
حتما بخوانید: فیلم آموزشی منطق ۱
اولین مورد از مغالطه خارج از قیاس٬ مغالطه بستن راه استدلال است. در این نوع مغالطه٬ مخاطب ادعای خود را استدلال ناپذیر جلوه می دهد و سعی دارد تا کسی دلیل این ادعا را نخواهد. مانند: «من حاضر به همکاری با زید نیستم. احساس خوبی به او ندارم زیرا من از چهره ی افراد به کنه وجودی اش پی می برم»
مغالطه ی هر بچه ی مدرسه ای آن را می داند در زمانی روی می دهد که شخص ادعایی که واضح و بدیهی نیست را به گونه ای بیان می کند که کاملا بدیهی و آشکار است و با این ترفند افراد را از اقامه دلیل برای مدعای خود باز می دارد. مانند: «این دلیل روشن تر از آن است که نیاز به دلیل داشته باشد حتی کسانی که هیچ سوادی ندارند آن را تصدیق می کند»
حتما بخوانید:‌ فیلم آموزشی منطق ۲
مغالطه ی دیگری از نوع مغالطه خارج از قیاس وجود دارد با عنوان مغالطه توسل به جهل. در این مغالطه٬ شخص استدلال کننده جهل و نادانی و بی اطلاعی خود را دلیل بر مدعا جلوه می دهد. مانند: «مقاله او دقیق و عالمانه است. زیرا تاکنون نقد و اعتراضی به آن دیده نشده است»
انواع دیگر مغالطه خارج از قیاس عبارت است از:
  • مغالطه عوام فریبی
  • مغالطه تکرار
  • مغالطه تطمیع
  • مغالطه تمجید
  • مغالطه تنقیص
  • مغالطه تهدید
  • و…

حتما بخوانید: قیاس مع الفارق

که در درس بعدی با ادامه ی آن ها آشنا خواهید شد.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.