مکاسب – بیع بول حیوان حلال گوشت(۱) – جلسه نهم

در فرع اول از مسأله ی ۱ ٬به بررسی خرید و فروش  بول حیوان حلال گوشت می پردازیم.

فیلم آموزشی بیع بول حیوان حلال گوشت

به غیر از بول شتر که خرید و قروشش اشکالی ندارد٬ خرید و فروش بول بقیه ی حیوانات حلال گوشت دو حالت دارد.

حالت اول: عده ای از فقها به این حکم نظر دارند که اگر قائل به جواز شرب این ابوال هستیم بنابر این خرید و فروش آن ها نیز جایز می باشد. از جمله ی این علما می توان به متقدیم مانند ابن جنید و سید مرتضی و متاخرین مانند ابن ادریس اشاره کرد. حتی سید مرتضی بر این نظریه ادعای اجماع کرده است.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی مکاسب

حالت دوم: اگر قائل به جواز شرب برای ابوال این حیوانات حلال گوشت نباشیم زیرا که این ابوال همانند خبائث می مانند٬ بنابراین دو صورت پیش می آید:

  • صورت اول: این معامله برای بول حیوانات حلال گوشت حرام است. زیرا در این ابوال منفعت حلال وجود ندارد و اگر بگوییم منفعت کمی دارد٬ و به خاطر همین منفعت کم معامله حلال می شود٫ در این صورت باید همه معاملات برای همه ی چیزها را حلال بشماریم زیرا همه چیز حداقل یک منفعت نادره خواهند داشت. البته نباید این ابوال را با داروهایی گیاهی و دواجات مقایسه نمود زیرا در اینصورت موجب می شود که هر چیزی را به داروها مقایسه کنیم٬ زیرا هر چیزی در بعضی از اوقات مورد انتفاع و بهره برداری قرار می گیرد.

حتما بخوانید: فیلم  آموزشی مکاسب (جلسه اول)

  • صورت دوم: جواز معامله می باشد. زیرا منفعت ظاهری و نادر (هر چند هنگام ضرورت شرب را جایز می نماید) کافی است برای اینکه معامله را جایز بشمارد. حال در اینجا ملاک برای منفعت داشتن ظاهری و عقلایی و آنچه که منفعت دارد و مورد قصد عقلاء نیست٬ حکم عرف و مردم می باشد. زیرا عرفا مردم می گویند دراین بول منفعت وجود دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.