مکاسب – خون طاهر – جلسه شانزدهم

معاوضه ی خون حرام است و اختلافی در آن نیست. و در «نهایه» علامه حلی و «شرح ارشاد» فخرالدین و «تنقیح» این طور آمده که اجماعی بر آن وجود دارد و هم چنین اخباری که ذکر کردیم دلیل بر این حرمت می باشد.

فیلم آموزشی خون طاهر

و اما در این مورد اگر فرض نماییم که در ان یک منفعت محلله مانند استفاده از آن برای رنگ کردن (البته اگر قائل به جواز رنگ کردن بواسطه ی خون باشیم) وجود داشته باشد در این صورت بیع خون طاهر دو وجه دارد که وجه قوی تر جواز این بیع و معامله است زیرا خون پاک (مانند پشه و …) شیء طاهری است که دارای منفعت حلال می باشد.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی مکاسب

حال در اینجا به یک روایت مرفوعه بر می خوریم که متضمن این امر است که حضرت امام علی علیه السلام از کنار قصاب ها عبور کردند و آن ها را از فرختن ۷ چیز منع کردند: ۱-خون ۲- غده ها ۳-آذان و فو‌ٔاد(که اجزاء قلب هستند) ۴-طحال و…٬ پس ظاهر روایت این است که معامله ی این هفت چیز برای خوردن حرام است و البته هیچ مشکلی در تحریم معامله برای خوردن وجود ندارد و البته این حکم صحیحی است و بعدا خواهد آمد که قصد منفعت حرام در کالا موجب حرمت معامله می شود و بلکه موحب باطل شدن و فساد معامله می شود.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی آموزش فقه – احکام

و جناب علامه در «تذکره» بر عدم جواز این معامله تصریح کرده است و در دلیل آن گفته است: چون جزء خبائث است بنابراین معامله اش نیز صحیح نمی باشد٬ و شاید این تصریح علامه بخاطر این است که در زمان ایشان خون پاک منفعتی به غیر از خوردن نداشته است و به همین خاطر حکم به حرمت معامله و معاوصه در این مورد داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.