مکاسب – عذره – جلسه سیزدهم

خرید و فروش عذره بنابر همه ی اقوال مشهور حرام است. و در کتاب «تدکره» و «خلاف» شیخ طوسی  آمده است که حرام  بودن معامله ی سرگین نجس اجماعی است.

علاوه بر اخباری که ذکر شد٬ روایت یعقوب ابن شعیب نیز می گوید که :«بول عذره حرام است». و در روایت دیگر داریم که: «بیع عذره هیج اشکالی ندارد»

فیلم آموزشی عذره

حال شیخ طوسی بین این دو روایت این گونه جمع کرده است که :

روایت اولی را به سرگین انسان حمل کرده است و روایت دوم را به عذره حیوانات. بنابراین روایت اول نص در سرگین انسان دارد و ظاهر در غیر انسان و روایت دوم نص در غیر انسان دارد و ظاهر در انسان. و بنابراین ظاهر هر روایت توسط نص روایت دیگر کنار گذاشته می شود.

در اینجا روایت سماعه نیز این جمع را به صحت نزدیک می کند. در این روایت آمده است که: «مردی از امام صادق علیه السلام سوال کرد و گفت: من شخصی هستم که عذره می فروشم. شمادر این باره چه می گویید؟ امام فرمودند: بیع سرگین و بول آن حرام است و گفتند: بیع عذره اشکالی ندارد»

 پس با توجه به گفته های بالا٬ جمع بین دو حکم مختلف که در یک کلام واحد آمده است و برای یک مخاطب است٬ بر این دلالت می کند که تعارض دو روایت اول فقط از نظر دلالت می باشد بنابرایندرانگونه تعرض به مرجحات سندی یا خارجی رجوع نمی شود جون در تعارض دو حکم مزبور یک روایت بیشتر نداریم.

و بواسطه ی این توضیحات قول بعضی از فقها رد می شود زیرا که آن ها گفته اند برای علاج و ایجاد هماهنگی بین دو خبری که  به صورت تباین کلی با یکدیگر تنافی و تعارض دارند ابتدا باید به مرجحات خارجی رجوع کنیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.