بدایه النحو – احکام توابع منادی – جلسه ۳۱

احکام توابع منادی شامل ۳ قسمت می شود که در این فیلم آموزشی به آن اشاره می شود و اعراب و بناء هر قسمت را معین و مشخص می کند.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی بدایه النحو

در ادامه از درس قبل آموختیم که گاهی حرف یا دو حرف آخر حروف منادا حذف می شوند و آن را منادای مرخم می گویند. حال به بررسی مواضع خذف این حروف می پردازیم و سپس احکام توابع منادی را بازگو خواهیم  کرد.

۱) منادای مختوم به تای تأنیث مطلقا. مانند شعر زیر:

    • أفاطمُ فاصبری فقد أصابت ///// رزیتک التهائم و النجودا

در اینجا شاهد ما کلمه ی «فاطم» است که این کلمه منادای مرخم بوده و «ه» آن بعد از اضافه شدن حرف نداء افتاده است و تبدیل به کلمه ی «فاطم» شده است.

پوشیده نماند که در این حالت دو گونه اعراب جایز است. هم می توانیم اعراب منادا را بدهیم. یعنی بگوییم: «فاطمُ» و هم می توانیم حرکت حرف آخر را بدون تغییر قرار دهیم. یعنی بگوییم: «فاطمَ»

۲) منادای غیر مختوم به تاء زمانی که اسم ما علم باشد و بیش از ۳ حرف داشته باشد و مرکب اضافی نباشد. حال اسم ما مذکر باشد یا مؤنث باشد. مانند قول فرزدق:

  • یا مروان مطیتی محبوسه ///// ترجوا الحیاه و ربُّها لم ییأس

 

حتما بخوانید: فیلم آموزشی کتاب نحو مقدماتی

احکام توابع منادی :

۱) توابع «ایّها» و «ایّتها» و اسم اشاره مضموم می باشند. مانند: (یا هذا الرجلُ) و ( یا ایّها الرجلُ)

۲) توابع منادی معرب٬ منصوب هستند. البته در بدل وعطف نسق که بدون «ال» هستند مانند منادای مستقل رفتار می شود. مانند: (یا عبداللّه العالم) و (یا عبداللّه و زیدٌ) و (یا عبداللّه علیٌّ)

۳) اگر تابع منادا غیر از بدل و عطف نسق بدون «ال» باشد٬ می تواند منصوب بیاید. مانند: (یا زیدُ العالمَ) و (یازیدُ علیُّ) و (یا زیدُ‌و أخا عمروا)

فیلم آموزشی احکام توابع منادی (جلسه ۳۱)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.