نظرات دانشجویان دومین دوره «تغییر عادت و ترک گناه»

فاطمه سادات مرتضوی نژاد – وکیل و مشاور خانواده

ام البنین فرهادی – مربی آموزش قرآن

مریم سادات موسوی (بخش ۱) – مدرس زبان انگلیسی
مریم سادات موسوی (بخش ۲) – مدرس زبان انگلیسی

سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۱) – پزشک و متخصص قلب
سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۲) – پزشک و متخصص قلب
سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۳) – پزشک و متخصص قلب
سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۴) – پزشک و متخصص قلب
سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۵) – پزشک و متخصص قلب
سید حسام الدین وکیلی ‌(بخش ۶) – پزشک و متخصص قلب

امین پرواسی – پرستار

امیر ایلانلو – مهندس عمران

شکرالله شعبانی – طلبه

حسام جابری – مهندس کامپیوتر

سید مصطفی ثمره هاشمی

علیرضا نوربخش – طلبه

شهناز اسمعیلی – مدرس

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمه الله

گاهی اوقات مشکل از نرفتن نیست، مشکل از ضعف اراده نیست؛ مشکل از عدم شناخت درست یا تمام بعدی دین و برنامه های عملی آن است. یکی از دلایل دین گریزی از زبان مخاطب های نوجوان و جوان، بکن نکن های دین است که بخشی از آن به روحیه ی راحت طلبی انسان بر می گردد. محتوای پربار این دوره، افق جدید و کاربردی ای را در نحوه ی شناساندن دین به مخاطب برایم باز کرد.
به شخصه در حد توان و توفیق به دنبال تغییر عادت بوده ام، منتها بعضا افراط و تفریط هایی که داشته ام موجب خستگی ام در این مسیر شده است. یکی از مزایای بسیار مهمی که این دوره برای من داشت این بود که شیرینی اطاعت و لذت بخش بودن اوامر دین را با شناخت و معرفت صحیح چشیدم.
اکتفا نکردن دوره به مباحث صرفا تئوری و ارائه ی راهکارهای عملی و مهم تر از آن نظارت روزانه، انسان را به یاد کودکی می اندازد که به جای اینکه دست پدر یا مادر خود را بگیرد، پدر و مادرش دست او را گرفته اند و اینگونه با اطمینان در مسیر صحیح پیش می رود. از این رو تاثیر همراهی همه جانبه در حرکت اعتدالی من غیر قابل انکار است.
اکتفا کردن به نقل، بدون دلیل و راهکار عقلانی یکی دیگر از دلایل فراری بودن جوانان از دین است و این در حالی است که دین مجموع عقل و نقل است. هماهنگی عقل و نقل از نقاط بسیار متمایز این دوره کاربردی بود که خود این مسئله عامل موثری در حرکت به سمت هدف دوره بود.
از دیگر دلایل تاثیرگذاری دوره همین بس که صرفا از یکی از مباحث دوره در یکی از کلاسها استفاده کردم و شکر خدا در ایجاد انگیزه و حرکت در آنها تاثیر خوبی داشت.
سخن گفتن از مزایای دوره در قالب بیان نمی گنجد منتها از آنجا که هر کس از مخلوق تشکر نکند شکر خالق را بجای نیاورده، بر خود لازم می دانم که از تمامی مجموعه ی برگزار کننده دوره تغییر عادت خصوصا استاد بزرگوار کمال تشکر را داشته باشم و از خداوند منان توفیقات روزافزون شما را در این کار جهادی خواستارم.


محدثه فخردوزان – طلبه

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
بنده از دوران نوجوانی به فکر تهذیب نفس بوده ام و با گوش دادن به سخنرانی های مختلف اخلاقی ،شور و شوق اینجانب برای آدم شدنم چندین برابر می شد اما نمی دانم چرا مدت زمان تاثیر این سخنرانی ها در من ،کوتاه بود . با این حال باز هم تشنه ی آدم شدن و تغییر و تحول بودم اما می فهمیدم که تلاش های بنده برای تهذیب نفس بی ثمر هستند و دلیل آن چیزی نبود جز این که کار بلد نبودم ،بالاخره هر کاری که انسان می خواهد درست انجام دهد ،یک فوت و فنی دارد که من بلد نبودم. حتی کتاب های بسیاری چه کتاب های روانشناسی غربی و چه کتب اسلامی را می خواندم تا بلکه بتونم راه عملی و واقعا شدنی برای تهذیب نفس پیدا کنم اما باز هم به نتیجه ی دل خواهم نرسیدم نه این که کتاب های خوبی نبودن،نه؛ بلکه مشکل جای دیگری بود.
تا این که توفیق حضور در کلاس شما را پیدا کردم.
کلاس تغییر عادت، کلاسی هست که به نظر بنده چند خصیصه مهم دارد که باعث شده کلاس پربار و مطالبش عملی باشد:
اول این که شما مطالب کلاس تغییر عادت را در ابتدا فقط برای رشد معنوی خودتان جمع آوری کردید، این که شخصی پژوهشی را برای رفع دغدغه و خواسته خودش انجام بدهد و نه صرفا فقط برای انجام یک کار پژوهشی، باعث می شود که نتیجه تحقیق چند برابر بازده داشته باشد.
و خب طی مراحلی این نتیجه تحقیقات و پژوهش خودتان را به صورت کلاس درآوردید و در اختیار ما قرار دادید و خب تاکید می کنم چون رشد معنوی دغدغه خودتان بوده این تحقیقتان برای شخص بنده موثر بوده.
دوم این که چون ابتدا دغدغه ی خودتان بوده بنابر این مطالبی را که می گویید به تجربه دیده اید و در واقع به زوایای مختلف تغییر عادات واقف هستید که این خیلی مهم هست.
به شخصه شاهد کلاس هایی بوده ام که فقط با فن بیان ،با کلمات بازی می کنند و تصور ما این هست که چه کلاس خوبی ولی بعد از کلاس که پای عمل می آید وسط و با چالش ها و مشکلات روبه رو می شویم، هرچه به آموخته های کلاس بر می گردیم _با این که حرف ها و گفته های استاد در کلاس قشنگ و خوب بوده اند _متوجه می شویم که به کار ما نمی آید.
سوم این که حضور استاد برای من در روند تغییر عادت بسیار بسیار بسیار موثر بود. منظور من حضور جسمانی قطعا نیست چون کلاس، کلاس مجازی است. این که درس داده می شد و سوالی برایم پیش می آمد ، از استاد سوال می پرسیدم و استاد پاسخ بنده را با حوصله و روی خوش جواب می دادند به همین دلیل هر چه سوال برایم پیش می آمد با خاطری آسوده می پرسیدم یا در طی تغییر عادت با مشکلی موجه میشدم، استاد گرامی راه حل جلوی پای بنده قرار می دادند که اگر استاد نمی بودن ،راه حلی به ذهنم نمی رسید و با نا امیدی ،تغییر عادت را مثل همیشه کنار می گذاشتم و شکست می خوردم و … که به نظرم واقعا حضور استاد و پیگیری از روند تغییر عادتمون توسط ایشون خیلی خیلی موثر بود.
چهارم این که مطالب واقعا جامع و کامل بودن..
پنجم تلاش استاد برای ارائه ی موثر و تاثیر گزاری بیش تر بر فراگیران: بنده شاهد این بودم که استاد هر آنچه که در چنته داشتن را برای ما ارائه می دادن و در آموزش دادن چیزی را کم نگذاشتن و کاملا دست و دلباز بودن. و تلاش خالصانه ی ایشون هم مشهود بود که خب وقتی بنده به عنوان شاگرد این ها را می بینم حس می کنم اگر در یادگیری مطالب یا انجام تکالیف خدایی نکرده کوتاهی کنم ، در حق استاد اجحاف کردم .
کلاس تغییر عادت فقط تغییر عادت برای من نبود، بینش و نگرش من را هم به زندگی و دنیا تغییر داد که برام لذت بخش هست.

من یک حس زیبایی را با این کلاس لمس کردم ،آن هم حس زیبایی هست که بعد از تغییر یک عادت بهم دست داد ، حس تسلط داشتن به خود و حس این که من می تونم خصیصه هام را تغییر بدم.
الهی که همه از جمله خودم ،همیشه این حس را لمس کنیم. آمین

این را هم اضافه کنم که کسانی از این کلاس فیض و بهره می برند که واقعا خواستار تغییر عادت باشند و روزانه درس را ببینند و تکالیف را به موقع انجام دهند.


مریم یعقوبیان – دکترا دامپزشکی

با سلام خدمت استاد ارجمند و عرض خدا قوت و تشکر فراوان.
به نظر من تمام کسانی که این ۶۰ روز رو طی کرده و تا اینجای مسیر اومدن قطعا تاثیرات مثبت این دوره رو کاملا لمس کردن هر چند که ما هنوز در اصل در ابتدای مسیری که شروع کردیم هستیم.
البته بنده نه تنها در خودم بلکه در همسرم و حتی دختر ۵ ساله ام هم تاثیرات مثبت این دوره رو دیدم که مجال شرح نیست. و بارها شده که بگم ای کاش این دوره رو ۱۰ سال پیش گذرونده بودم.
به نظرم کاربردی بودن این دوره و نظمی که به زندگی و کارهای ما میده میتونه مقدمه ای برای رسیدن به تمام خواسته های ما (چه ترک عادات ناپسند و چه انجام عادات نیک) باشه.
من شرکت در این دوره رو توفیقی از جانب خدا میدونم و از خدا میخوام که من و تمام دوستان شرکت کننده تا پایان عمرمون بتونیم این مسیر رو ادامه بدیم.


وجیهه رحیمی – کارمند

با سلام و احترام خدمت شما
در مورد اینکه آیا دوره برای ما مناسب بوده یا نه، باید بگم که این دوره برای من به شخصه هم مفید بود و هم برکات زیادی داشت. مباحث بسیار مفید که با رویکرد جدیدی بیان میشد. هم برای بهبود روابط در خانواده هم استفاده از فضای مجازی و …
مدت زمانی بود که حسرت می خوردم که چرا وقت کتاب خوانی ندارم ولی تو این دوره به راحتی تا الان چند کتاب خوندم و علاقه من به کتاب خوانی هم بیشتر شده. اینکه گفتم برای من برکت داشته به خاطر بود که درست کتابهایی در دسترس من قرار می گرفت که من بهش احتیاج داشتم و جالب اینکه همه این کتابها رو من در منزل داشتم ولی تا بحال ندیده بودم.
من خیلی اتفاقی با سایت مهندس طلبه آشنا شدم و همون روز هم در این دوره شرکت کردم و من این رو لطف خدا میدونم.
و از شما به خاطر این دوره تغییر عادت تشکر میکنم.


فریبا مرادی – طلبه و مهندس کامپیوتر

سلام. اول اینکه کار جمعی و گروهی همیشه بابرکت تراز کار فردی هست نفس حضور در جمعی که دنبار رشد هستند برای برکت داشت.
مطالب دوره و حضور قدم به قدم در این مسیر هم تاثیرگذار بود.
یک برنامه منظم، با پشتوانه محتوایی فکر شده و کمک گرفتن از ابزار مناسب با وجود یک راهنما مطمءنا مسیر سخت تغییر رو هموارتر کرد


عاطفه هاشمی – خانه دار

الهی شکر که تا الان خیلی خوب و مفید بوده‌. مخصوصا برای من که باوجود سختی ها و گرفتاری های زیاد زندگیم‌ باز تاحدودی تونستم‌ موفق باشم‌…برنامه‌ زندگیم‌ منظم تر شده.
شاید قبل از شروع دوره تصورم این بود که شما راهکارهای مفصلی رو توضیح میدید و برنامه‌ طولانی میگید و ما عمل میکنیم. اما الان میبینم‌ نه فقط میگید وارد جدول میکنید و عمل میکنید، و در کنارش انتخابی چند تا موضوع کار کردید‌. اما همین جدول ب ساده خودش یه انگیزه هست که دوست نداشته باشیم داخلش‌ کف یا ضربدر‌ بزنیم و پاک کنیم!!
ان شاءالله در ادامه نتایج خیلی بهتر و چشمگیرتری‌ ببینیم‌.


ابوالفضل احمد کاظم آبادی – مهندس مکانیک

سلام، علیکم
۱. شرکت در این دوره (دیدن درس ها، انجام تکلیف، نرم افزار) موجب تقویت قانونمندی و مکلف شدن را برایم در پی داشته

۲. بزرگترین تغییر هم کاهش شدید غیبت کردن و اول وقت خواندن نماز است


الهه انصاری

یکی از نقاط ضعف بنده در برنامه ریزی بلندمدت همچنین مدیریت زمان و هدف گذاری در شرایط مختلف بوده است بطوری که حتی با استفاده از مشاورهایی که اکثرا برگرفته از غرب بود نه بر محوریت دین (اسلام) ، خیلی نتیجه بخش نبود و بارها شکست را تجربه کردم و خیلی ناامید بودم با استفاده از این دوره توانستم به طور اتومات با برنامه پیش بروم و همه ابعاد زندگی را در نظر داشته باشم و انشاءالله بتوانم به اهدافم در زندگی دست پیدا کنم.


ندا بهلولی – پژوهشگر

نظر حقیر درباره دوره:
حمد و سپاس خدای را…..

ضمن تشکر فراوان از زحمات حوزه مجازی و استاد گرانقدر دوره

راستش من سالها بود دنبال گمشده ای بودم… چیزی که میدونستم باید داشته باشم اما نداشتم. کتابهای زیادی خوندم. پای صحبت علما و اساتید حوزه دنبال جواب سوالم بودم اما صحبتها فقط در حد تئوری بود.
محاسبه ….
اما من محاسبه عملی میخواستم.

آشنایی من با این دوره شاید رزق شب قدر امسالم بود. قبل از دوره واقعا بدجور حسرت لحظه لحظه های زندگیمو که از دستم در میرفتن رو میخوردم. آدمی بودم که هدر رفتن عمرم رو میدیم و آه از حسرتم بلند شده بود….
ان الانسان لفی خسر رو با همه وجود احساس میکردم (البته الانم حس میکنم ولی در سطح دیگه ای)

(من قبلا شاید سالهای ۹۳ شایدم ۹۴ بود که سایت حوزه مجازی رو پیدا کرده بودم و یادم بود چون خیییلی برام کار جالبی بود تا اینکه امسالم خدا حوزه مجازی رو سر راه من قرار داد.)

وقتی تبلیغات دوره خوندم فکر کردم بالاخره یه چیزی که دنبالشم رو شاید پیدا کردم.
راهکار عملی محاسبه نفس ….
این چیزی بود که گمشده من بود.

خوبی این دوره هم عملی بودن مطالب تئوری کتابها و دستورات بود و بهتر از اون نرم افزار مشرح که کار محاسبه رو راحت کرده و همه جا دم دست آدمه.
فکر میکنم این دوره و ادامه اون آدم به جایی برسونه که نظم فی امورکم رو طبق فرمایش امیرالمومنین در همه مراحل زندگیش بکار بگیره.

سپاس فراوان از حوزه مجازی


امین فخری – مهندس برق

دوره قطعا مفید بود. اینکه یک اراده ای برای مبارزه با نفس ایجاد کرد. یک راهکاری برای شروع و حرکت ارائه شد واقعا عالی بود. باشخصه توی این دو ماه اندازه کل عمرم پیشرفت کردم و اتفاقات خوب زیادی افتاد از شروع اش تا همینجا ان شاءالله ادامه پیدا کنه. من هیچ وقت فکر نمیکردم نوشتن یک عادت و نوشتن قصد و هدف اینقدر میتونه به آدم کمک کنه و واقعا بتونه آدم را وادار کنه از خودش بخواد کاری انجام بده و بهش متعهد بشه.

تاثیر را دو بخش میکنم. یک تاثیر شخصی که فقط خودم خبر دارم و خدا واقعا خیلی تاثیر داشته از نماز صبحی که الان مدتی قضا نمیشه تا اینکه دوباره بعد مدت ها مطالعه را شروع کردم. خیلی زیاد میشه بخوام در این زمینه توضیح بدم واقعا ولی ۲۰۰% تاثیر داشته در این مورد ، تاثیر روی روابط اجتماعی و مسائل این چنینی را هنوز جدی شروع نکردم. چون کار کردن روی این بخش سخت تره ولی روی اونم تاثیر داشته ولی نه در این حدی که کسی بخواد بگه من خیلی عوض شدم ۲۰ تا ۳۰ % شاید. یه دلیل دیگه اش هم اینه که خودم دوست ندارم کسی بگه چی شد تا دیروز اونجوری بودی از الان اینجوری شدی و … آروم آروم جلو رفتن را ترجیح میدم. ان شاءالله تو این زمینه هم با این بحث برنامه ریزی که فرمودید و تحلیلی که انجام بدم به جاهای خوبی برسم که خدا راضی باشه.

و یک موردی که فرمودید دوره را تعطیل کنید یا ادامه ندید اصلا حرف خوبی نیست. بزارید بگم چی شد قسمت شد من توی این دوره شرکت کنم مثل صدقه که فرمودید منم خیلی شک داشتم بگم یا نگم تو این مدت….
من یه کار اشتباهی میخواستم انجام بدم، شرایط اش هم فراهم بود نه که خیلی حالا گناه بدی باشه نه یک گناه و اشتباه نسبتا معمول! یاد خدا، افتادم بی خیالش شدم. همون موقع هم گفتم خدایا خودت راه درست را نشون بده… یکی دو دقیقه بعدش اس ام اس دوره شما اومد و باقی مسائل که من الان اینجام فقط خواستم بگم راه شما قطعا درسته حالا ممکنه من یا هر کس دیگه ای ایراد بگیره بگه اینجا خوبه یا بده یا مفید نبود یا خیلی تاثیر نداشت و شما دلسرد بشید ولی بالاتر از این حرفا راه و روش شما را تأیید کرده حداقل برای امثال من. ممنون به خاطر دوره و همه زحمت هایی که کشیدید.