نظرات دانشجویان هفتمین دوره «تغییر عادت و ترک گناه»

پوریا ابراهیمی – دانش آموز

محمد غانم – طلبه از کشور مالزی

یاسین بیلی جاپن – طلبه از کشور مالاوی

علی حمیدی – طلبه

سید جواد حسینی بخش ۱ – طلبه
سید جواد حسینی بخش ۲- طلبه
سید جواد حسینی بخش ۳- طلبه

محمد حسین محمدیان – طلبه

علی رضوانی – مهندس مکانیک

مهدی عباسی – دکتر مدیریت بهداشت و درمان

عباس علی توفیقی – کارشناسی ارشد مشاور خانواده (گوینده رادیو)

مهدی طالشی – طلبه

مهدی قاسمی – کارشناسی ارشد تفسیر (معلم)

علی عرب نژاد – کارشناسی روانشانسی

مریم جهانگیری – نویسنده

اسما رستمی – کارشناسی ارشد معماری

فاطمه علمی بخش ۱کارشناسی علوم تربیتی (معلم)
فاطمه علمی بخش ۲ کارشناسی علوم تربیتی (معلم)

حلیمه مسعودی همت آبادی – کارشناسی ارشد کارآفرینی (خانه دار)

زهرا سادات فاطمی جهرمی – کارشناسی ارشد تصویرگری (خانه دار)

زهرا صنگور – کارشناس فلسفه و حمت اسلامی

زهرا فرهادی بخش ۱ – مهندس صنایع (خانه دار)
زهرا فرهادی بخش ۲ – مهندس صنایع (خانه دار)

زهرا نوریان – خانه دار

زینب مسعودی همت آبادی – دکترا علوم قرآن حدیث (خانه دار)

فاطمه حیدری بخش ۱ – کارشناس حقوق (حقوق)
فاطمه حیدری بخش ۲ – کارشناس حقوق (حقوق)

مهسا چینی کار – کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

محمد قادر – کارشناسی ارشد MBA

بسم الله الرحمن الرحیم

درباره دوره از زبان من:

با مطالعه علوم تجربی قوانین طبیعت را میشناسم و با مطالعه علوم حوزوی دین را میشناسم یا با مطالعه علوم انسانی با قواعد بشری آشنا می شوم. چه چیز را فراموش کرده ام؟ خودم را… من می خواهم خودم را بشناسم. این کار صرفا با مطالعه کتاب حاصل نمی شود، باید وارد عمل شوید.

من محمد قادرم و اکنون ۲۳مین زمستان زندگی ام را تجربه میکنم. با این دوره از طریق برادر کوچکترم آشنا شدم بنابراین در هنگام ثبت نام با جزییات برنامه ها تقریبا آشنا بودم. مهم ترین هدفم از شرکت در این دوره یادگیری روش منظم تر شدن و چند وجهی تر شدن و خودشناسی بود.

۱-منظم تر شدن:

آنچه که باید از کودکی تمرین میکردم ولی هرگز نمی دانستم اینقدر مهم هستند. من زندگی نامنظمی همیشه داشتم ولی به خاطر موفقیت های تحصیلی ام هرگز کمبودی حس نمی کردم تا آنجا که فهمیدم ورزش کردن یا مطالعه روزانه کتاب یا تفکر روزانه ،نماز اول وقت و… چیزهاییست که اصلا نمی دانم چگونه انجامشان دهم! یعنی در تداوم دادن به این کار های ساده ناموفق بودم. من فهمیدم اگرچه در طول تحصیلم دروس سخت را ساده تر از بقیه فرا میگرفتم اما در انجام این امور به ظاهر ساده به خصوص خواب منظم بارها شکست خورده ام.مستاصل بودم…

۲-چند وجهی شدن:

معمولا در زندگی ام عادت داشتم فقط روی یک موضوع تمرکز کنم و مثلا روزی ۱۰ ساعت روی آن کار کنم. یعنی تصورم از کار عمیق این بود که البته به نظرم اشتباه نبوده ولی نمی توانستم به بقیه امورم برسم، یعنی مطالعه و عبادت و خانواده و بهداشتم همه به حاشیه رانده می شد. باید بگویم من در زندگی دیوانه موفقی بوده ام. ولی از جایی به بعد میخواستم موفق تر باشم. حس میکردم بخشی از انرژی ام مثلا بابت دیر خوابیدن هرز می رود. یا اطرافیانم اذیت می شوند.

۳-خودشناسی:

مهمترین اثر این دوره برای من خودشناسی عملی بود.

یک سری سنت و قوانین درباره طبیعت و انسان به عنوان بخشی از طبیعت است. قوانینی جهان شمول و انسان شمول و ساده، یعنی نیازی نیست با حل کلی معادلات پیچیده متوجه شان شوید.

مثلا این موضوع که باید از افراط کردن و سخت گیری ناگهانی بر نفس خود پرهیز کنیم.

خب این قانون اگرچه ساده و آشناست ولی پیاده سازی آن جزییات و به قول اهل فن لِم خودش را دارد و چه بسا ماه ها طول بکشد تا کامل به روش پیاده سازی آن روی خودمان آشنا شویم ولی نتیجه این تلاش تا پایان عمر با شما میماند و برای شما یک خودشناسی همراه با خودسازی فراهم می کند.

این سه مورد اهداف ابتدایی من بود ولی بعد از شرکت در دوره فواید بیشتری هم نصیبم شد. مثلا همیشه نگران بودم که بعد از مدتی پیشرفتم در زندگی محدود به مال و ثروت و شغل باشد اما اکنون راه داشتن پیشرفت دائمی در مسیر زندگی تا آخر عمر را می دانم، این که چگونه یادگیری ام متوقف نشود سلامتی ام بهبود یابد و دین را بهتر بشناسم و ایمان را بهبود دهم.

تجربه من در این دوره عجیب بود، سخت ترین دوران عمرم را با این دوره گذراندم. اوایل دوره بود که در یک شرکت مشغول شدم و مجبور بودم روزی ۴ الی ۴.۵ ساعت در مسیر رفت و برگشت باشم. ۵.۵ صبح تا ۹ شب بیرون از خانه بودم.

تمام دوره را در راه گوش دادم و یک بار نزدیک بود از دوره حذف شوم، ولی در کمال ناباوری توانستم ادامه دهم و همین برایم یک موفقیت بود. اگر این دوره نبود، در طول این مدت کاری به جز رفت و آمد نمی کردم اما اکنون ورزش کردم ، مطالعه کردم و…

من پتانسیل جدیدی را درون خودم کشف کردم و قوانینِ نَفسِ خود را بهتر شناختم. من الان پیشرفت و یادگیری را صرفا در دانشگاه یا حوزه جستجو نمی کنم. من می توانم در کنار کارَم درباره دین و برخوردم با خانواده و موضوعات مورد علاقه ام بخوانم.

از دیگر فواید خوب این دوره هدفمند کردن تلاش هایم بود. مثلا در بابِ مطالعه ،رسانه ها ما را صرفا تشویق به خواندن کتاب میکنند ولی کسی نمی گوید چگونه بخوانیم یا با چه انگیزه و هدفی. عاقبتِ تلاش هایم در مطالعه، خواندن کتابهایی با موضوعات نامرتبط بود که بعد از چند ماه مطلبی از آن کتاب در ذهنم نبود و عملا بیشتر وقتی که پای کتاب گذاشته بودم تلف شده بود. در نتیجه هدفمند تر شدن را میتوان از دیگر فواید دانست.


سید محمد ناصر جعفرزاده – کارشناسی شیمی

سلام

بسیار بسیار بسیار دوره ی عالی هست

من راستش و بخواید اول به دنبال یادگیری زبان عربی بودم تو سایت های مختلف که با سایت شما آشنا شدم
بعد توسایت تون گشتی زدم و من و جذب کرد

پیگیر این دوره تون شدم اما پولم جور نمیشد تا اینکه دوره ی جدید شروع شد و من تونستم شرکت کنم

واقعا خداقوت میگم به شما و تیم تون
چون تو زمونه ای هستیم که اکثر دچار روزمرگی هستیم و اونقدر درگیرمون کردن که مجال تفکر پیرامون هدف های اصلی زندگیمون نداریم
اینکه شما این عَلَم و بلند کردید شاید بزرگترین توفیقی بوده که نصیبتون شده

انشاءالله که همیشه پایدار بمونید

هر چقدر بگم کم گفتم ولی حرف های اصلی و باید ۶ ماه تا ۱ سال دیگه گفت چون اونجاست که تفاوت این دوره تو زندگیمون معلوم خواهد شد
🙏👌🙏👌


علیرضا شریفی – کارشناسی برق

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
با عرض سلام به شما عزیزان و دست اندرکاران دوره تغییر عادت سری هفتم

میخواستم درمورد این دوره چند مورد رو به استحضار شما برسونم
اول از همه که تصمیم گرفتم ثبت نام کنم وقتی سرفصل ها رو میخوندم واقعا مواردی نبود که من قبلا روش کارنکرده باشم
ولی به هرحال تصمیم گرفتم شرکت کنم

اوایل دوره فکر میکردم به اشتباه ثبت نام کردم ولی در طول دوره استاد بعضی موارد انقدر خوب شرح دادن که نظرم ۱۸۰ درجه برگشت و مهمترین دلیلی که میشه گفت ایجاب میکنه که تو این دوره شرکت کرد اینکه تو این دوره ماهی گیری یاد میگریم نه اینکه ماهی بزارن دستمون

به همه پیشنهاد میدم تو این دوره شرکت کنن
من خودم خیلی وقته که روی نفسم کار میکنم ولی این دوره منو خیلی خیلی به جلو هل داد
مخصوصا سرفصل هدف ،ارتباط با خانواده،امام زمان و…
انشاءالله که موفق باشید


محمد جواد فرزین – طلبه

سلام علیکم
این دوره برای بنده مفید بود
هدف بنده هم بیشتر این بود که با روش ها و متدهای دوره آشنا بشم که از این جهت واقعا عالی بود

اما در مورد اثرات دوره ؛ بنده از وقتی که در این دوره شرکت کردم علاوه بر عادت هایی که در آنها ثبت نام کرده بود که واقعا به من کمک کرد
در مورد کتابخوانی نیز دید من رو بسیار باز کرد
یعنی اگر این دوره نبود شاید هیچ وقت به این مقدار از وسعت دید نمیرسیدم

ازشما و تمامی دست اندرکاران دوره کمال تشکر و قدر دانی رو دارم .


محمد حسین اسدنژاد – طلبه

سلام
در رابطه با نظراتمون باید عرض کنم
بنده حقیقتا از دوره رضایت نداشتم، البته شاید مشکل از بنده است منتها بنده یک دوره ی موفقیت معمولی شرکت کرده بودم و فکر میکردم دوره ی شما اسلامی شده ی مباحث موفقیت هست و خیلی خوبه ،منتها وقتی با شوق زیاد وارد شدم دیدم این طور نیست و خیلی به دلم ننشست ، چون خیلی کار ویژه ای نداره مباحث دوره و اینکه تو دوره سعی میشه یه قالب واحد واسه همه تجویز بشه که بنظرم جواب نمیده واسه همه
پیشنهادی هم که دارم اینه که مباحث رو از قبل مقداریش رو تو کانال بگذارید و بعد مردم ببینند چیه و با دید بازتری وارد بشوند.

ولی در کل هم بابت زحمات زیادی که شخص شما در دوره کشیدید ممنونم چون حس میشد که واقعا وقت می‌گذارید .

و اشکال من یه مقداری عمیق تر بود و در کل بنده تا آلان دوره های خیلی ضعیفی دیدم که یه سری افراد واقعا ازش راضی بودن و اینم دلیل بر خوب بودن اون دوره نیست چون غالب مردم از وضع موجود ناراضی هستند و هرچیزی که اونا را بتونه ذره ای هم تکون بده واسه شون مفیده و راضی هستن (قصد جسارت خدمت شما رو ندارم واقعا کلی عرض کردم) یعنی بیش از اینکه نظر موافقین یه چیز مهمه نظر مخالفینش مهمه که چرا مخالفن و خیلی نباید موافقت ها گولمون بزنه.
بازم عذرخواهی میکنم ولی به هر حال گفتم چون اجبار کرده بودید و گرنه حقیقتا خیلی اهل مته به خشخاش گذاشتن نیستم.


محمد بهزادی

سلام علیکم
بنده میتونم بگم دوره تغییر عادت یکی از مفید ترین دوره هایی بود که در زندگی ام گذروندم.
علاوه بر مباحث و عناوین مختلفی که تو این دوره مطرح شد یک مطلب برای من خیلی مفید بود. اونم اینکه این دوره یک ساختاری بود برای منظم شدن. این دوره باعث شد برنامه هایی که متعددا تو زندگیم شروع کردم ولی نیمه کاره رها شده بود به لطف خدا از ابتدای دوره تا الان بدون وقفه ادامه پیدا کنه.
در هر حال از کسایی که زحمت کشیدن و دوره رو راه اندازی کردن کمال تشکر رو دارم و امیدوارم خداوند به توفیقاتشون بیفزاید…


سید محمد حسینی – طلبه

سلام علیکم استاد
در دوره خیلی از مباحث تئوریک برام جا افتاد مخصوصا مفاهیم دینی

یکی از بهترین مفاهیمی که ملموس شد برام حدیث قلیل مدوم خیر من کثیر ملوم عنه که بود…

من تنها چیزی اگر برام جافتاده باشه، همین مفهوم باشه کافیه


مهدی کمالی – مهندس کامپیوتر

این دوره برای بنده مفید بود. فهمیدم چیزهایی که به نظرم غیر ممکن یا خیلی انتزاعی بود، و راهکار عملیاتی برای آن نداشتم، می‌تواند به تدریج محقق شود.
بنده درگیر این موضوع بودم که چرا کارهایی که شروع می‌کنم، معمولا پس از مدتی قطع، یا حداقل کم و نامنظم می‌شود. خیلی دوست داشتم که بتوانم کارهایی را به صورت مستمر انجام بدهم. خوشبختانه در این دوره، اصول ایجاد تغییر و مبارزه با نفس را یاد گرفتیم و انشاءالله بتوانیم از این آموزه‌ها در طول زندگی استفاده کنیم.
اولین اثراتی که این آموزه‌ها در بنده داشت، این بود که حداقل در طول همین دوره، چند کار را به صورت مستمر انجام دادم و بیش از ۴۰ روز، آن‌ها را ترک نکردم. همچنین یاد گرفتم که باید صبر داشت و کارهای سخت را نمی‌توان ناگهان شروع کرد و به صورت دائمی ادامه داد و به اصطلاح، در مبارزه با نفس نباید «جوگیر» بود.
خوشحال شدم که آموزه‌های دوره، برگرفته از آموزه‌های دینی است و این صرفا یک ادعا نبود.
با تشکر از دست‌اندرکاران دوره


سید حسین حسینی – طلبه

سلام علیکم
به نظر بنده این دوره برای هر شخصی که به دنبال پیشرفت هست،بسیار مفید و کارامد میتونه باشه.حداقل برای خیلی هایی که ظن این رو دارند که بسیار درست برنامه ریزی میکنند ولی هیچ پیشرفتی در زندگیشون ایجاد نشده.
به نظر بنده مهمترین ویژگی این دوره تاکید بسیار زیاد مدرِّس بر روی صبر است.به هر حال بنده بسیار خوشحالم که این توفیق نصیبم شد که در این دوره در کنار شما استاد عزیز و همچنین تیم خوبتون که دارید زحمت میکشید،باشم و بسیار یاد بگیرم.🙏


سمیرا قنبری – مهندس صنایع (طلبه)

هوالعالم
عرض سلام وادب و خسته نباشید
دررابطه با نظرم درباره این دوره به طورکلی باید عرض کنم که به لطف الهی این دوره با کیفیت بسیاربالا و پویایی که داشت و اینکه سبب تلنگر برای بنده بود بسیار مفید وتاثیرگذار بود مخصوصا شیوه به کار رفته محاسبه خیلی محرک و موثر میباشد.شاید انسانهایی که دنبال تغییر و ارتقا هستند بارها تصمیم به شروع بگیرند اما بین اراده و عملشان فاصله بسیار زیادی وجود دارد اما این دوره به معنای واقعی کلمه سبب ایجاد تحول هم در فکر و هم در عمل است.

اما به طور جزیی تغییرعادت و ترک گناه از دوجهت قابل ارایه نظر است؛از زاویه تغییرعادت باتوجه به اینکه تاکید شما به شروع با لقمه کوچک هست این امر موجب تقویت واقع نگری در افراد میشود چون ما وقتی از خود فعلیمان راضی نیستیم و از عادات شکل گرفته در طولانی مدت ناراضی هستیم به یکباره از سر این ناخشنودی میخواهیم ره صدساله را یک شبه طی کنیم و وارد مسیر میشویم و با ناکامی مواجه میشویم 😔و نتیجه اینکه از ادامه منصرف میشویم.
اما این دوره با تاکید بر شروع از لقمه کوچک ما را به سمتی هدایت کرد که واقعا متوجه شدیم که عادات شکل گرفته در درونمان چقد مستحکم هستند و نباید آنها را ساده بپنداریم و اینکه این عادات در سرنوشت دنیوی و اخروی و رفتار و کردار ما چقدر موثر بوده اند
بابت این خودآگاهی از خدا شاکرم و سپاسگزار از شما هستم.

اما از زاویه ترک گناه؛ بنده خودم طلبه سطح۳ هستم و در حوزه با مباحث مربوط به گناهان مختلف سروکار داشتیم اما بیان و زاویه دید شما در مباحث گناهان مختلف و مبتلابه به من آگاهی بسیاری بخشید.گناهانی که قطعا آثار وضعی بسیاری در افراد دارد و ای بسا که ما از آنها غافلیم.
درواقع گناهانی که به شکل عادت در درون ما نهادینه شده میتواند بسیار خطرآفرین باشد هم برای دنیای ما و هم آخرتمان.لذا این دوره که تلفیقی از تغییرعادت و ترک گناه میباشد مسیر هدایت را برای اهلش بسیار هموار میکند
برای من به شخصه این دوره بسیار عالی بوده و اصلا تصور نمیکردم که یک روزی قادر باشم مثلا به عادت خشم و عصبانیتم غلبه کنم و بتوانم عصبانیت خودم را خصوصا نسبت به همسرم کنترل کنم.اما به مدد الهی و استمداد از این دوره پربار نه تنها در این عادت بلکه در موارد دیگر هم به موفقیتهایی دست پیدا کردم که بسیار راضی هستم و از شما کمال تشکر و قدرانی را بجا می آورم.
اینکه انسان دایما در حال محاسبه و‌کنترل نفس خود باشد سبب میشود که نه تنها در عادات انتخابی بلکه به طور کل در جمیع اعمال و رفتار و افکارش هم نظارت کند یعنی قوه تفکروتعقل را به کار میندازد و انسان متنبه وبیدار میشود و این یکی از امتیازات این دوره میباشد
اما انسانها از لحاظ توانایی و استعداد‌و ظرفیت و امکانات و شرایط در درجات مختلفی قرار دارند که نمیتوان از همه یک میزان تغییر را انتظار داشت.این دوره به من خودآگاهی بسیاری از این موارد داد و متوجه شدم که تا سرمنزل مقصود چقدر فاصله دارم وشاید تاقبل از این دچار غفلت و نوعی تکبر بودم که مانع حرکت و پیشرفت من بود
شما و دوره شما با این تواناییها و امتیازاتی که دارا میباشد بهمراه روحیه پیگیری و دلسوزانه ای که در شما وجوددارد میتواند راه تحول و ترقی را در افرادی که دنبال ارتقاو تغییر و حرکت متعالی میباشند هموار کند
ان شاالله توفیقات شما روزافزون باشد و زیر سایه لطف و رحمت بیکران الهی و عنایات حضرت ولی عصر عج بیش از پیش دراین مسیر موفق و پیروز و سربلند باشید🤲


فاطمه مسعودی همت آبادی

با سلام و احترام

و عرض تشکر

دوره تون مفید، کاربردی و بدون تاریخ انقضا هست.

۱) با توجه به توصیه ها و توضیحات شما سعی کردم در تمام کارهایم محب اهل بیت (ع) باشم. ( قبلا زمانی که از انجام کاری ناراضی بودم و یا برای فرار از این فکر که دیگران به زور مرا وادار به انجام کاری می کنن می گفتم قربت الی الله یا می گفتم ثواب این کار هدیه به فلان حضرت….. ؛؛ اما بعد از توضیحات شما ابتدای انجام هر کاری محب اهل بیت بودن رو مد نظر قرار می دم)

۲) در زمینه ی کنترل خشم توصیه های شما کاربردی و کمی سخت برای افراد تندخو (شبیه بنده)هست. البته سالهاست که برای کاهش استرس و به تبع آن کاهش خشم و عصبانیت از عرق بادرنجبویه و تخم فِرنچ مِشک استفاده می کنم که بسیار موثر هست اما توانایی فرستادن صلوات در زمان خشم هم تمرکز فکرم رو بالا می بره و همچنین اثار معنوی داره و الان باعث شده همسر و فرزندم هم از این کار تقلید کنند. اوایل برای تمسخر بنده صلوات می فرستادن اما الان یه عادت عمومی در منزل شده.

۳) مطالب شما در مورد بهبود روابط همسر و فرزند هم جالب و کاربردی هست. البته بنده نیاز فراوان به تمرین دارم. به دلیل کم کاری های خودم در گذشته و عدم حضورم در منزل.
در مورد بهبود روابط با فرزند: دخترم اوایل باور نمی کرد که براش وقت می گذارم و بازی می کنم و یا توجه خاص بهش می کن. دایم با تعجب برخورد می کرد. اما کم کم براش عادت شد و توقع روزانه اش هست.
البته یه جای کار خودم ایراد داره و اینکه به صورت ربات عمل می کنم و این کمی از احساس خالص مادرانه ام کم می کند که شاید یکی از علتهایش سن بلوغ دخترک احساسی و لمسی بنده باشد و همچنین مقایسه های وقت و بی وقتی که دخترم بین من و زندایی اش انجام می دهد.
یه روزهایی که فشار کاری خودم بیشتر هست یا از لحاظ جسمی یا روانی اوکی نیستم نیز خالصانه وقت نمی گذارم و فقط برای رفع تکلیف انجام می دهم.

۴) در مورد بهبود روابط با همسر؛ واکنش همسرم جالب بود. ایشون اوایل می گفتن چه حرفها و چه کارها که از تو بعیده. بنده هم با خنده از کلامشون گذر می کردم.
البته که الان پرتوقع تر از گذشته شدن و بنده اگر عصبانی بشم یا تندی کنم می گن پس چطوری تا دیروز بلد بودی خوب رفتار کنی؟؟
یعنی دیگه جای اعتراضی نسبت به کارهاشون ، برای بنده باقی نمی گذارند. و این باعث میشه درون خودم جنگ و غوغا بپا شود.

۵) در مورد تمرکز در نماز. اوایل بسیار بسیار بسیار بسیار سخت بود. اما برای اینکه راه بی افتم روی کاغذ علامت زدم و داخل جانمازم گذاشتم تا با دیدنش یادم بیاد که رکوع و سجود رکعت اول باید با تمرکز خوانده شود. هنوز چیزی کشف نشده که بتونه با سرعت پرواز فکر برابری کنه😑 آنقدر سریع پرواز می کنه که حد و حساب ندارد.

در آخر تشکر ویژه از شما و همکارهاتون دارم .
انشاءالله عاقبت بخیری و عافیت و آرامش و …. روزیه هر لحظه زندگی تون باشه.

اجرکم عندالله.


کبری مسعودی همت آبادی – کارشناسی ارشد قرآن و حدیث (معلم)

🍀 استاد بزرگواروگرامی جناب آقای حسینی نژاد🙏
درجهت اجرای اوامرتان مبنی بربیان تاثیر دوره همراه باجزئیات ، لازم شد که به اختصار در ۳بخش مزاحم اوقات شریفتان باشم :

۱- قبلا عرض شدکه حداقلِ تاثیر دوره قبلیتان ؛ توفیق حضور بنده و۲ تا ازدختران ، یکی ازخواهران و۳تا ازخواهر زادگانم (ماشاءلله) دراین دوره می باشد که طبق فرمایش خودتان بیان تاثیرات بعدی همین یک مورد ازکتابها هم بیشتر میشود .
۲- تأثیرات جمعی و اجتماعی:
درموقعیت زمانی کنونی که بحمدلله یکی دوبار توفیق دیدار حضوری یامجازی وحتی گفتار تلفنی باعزیزان نامبرده بالا حاصل شد درهمان زمانهای محدود هم صحبت ازموضوعات مطرح شده در طول دوره بود واینکه به مناسبتهای مختلف یکدیگر رابه رعایت عادتها ی مطرح شده خود سفارش وراهنمایی می نمودند واگر مثلا شبهه ی از غیبت حتی در مورد فرزند خودشان هم پیش می آمد سریع متذکر میشدند و همین صحبتها وتذکرها باعث میشد که ناخودآگاه درمباحث عقیدتی فقهی واخلاقی ورفتاری( اعم ازفردی خانوادگی واجتماعی) ویاحتی علمی وارد شده وتبادل اطلاعات داشته ویکدیگر را راهنمایی نمایند وتذکر لازم رابدهند واحیانا به مناسبت بحث آیه ، حدیث ویا کلامی ازشما را ذکر نمایند که همه اینها شاهد گویایی است برتاثیرات مختلف این دوره که مستقیم ویا غیر مستقیم از طریق تبلیغ وتعلیم ضمنی مباحث مختلف مفید دین اسلام که درطول دوره مطرح شده یا درضمن این یاد آوریهاو تبادل نظرها خواسته یا ناخواسته مطرح شده ومی شود ؛مباحثی که شاید درجاهای دیگر حوصله شنیدن وجر وبحث وحتی توجه به آن رانداشته ویا اصلا موقعیتش پیش نیاید واینها همه نتیجه تاثیرات است که انشاءلله میتواند همچنان تاثیرات مثبت دیگری چون استفاده صحیح وبهینه ازوقت درجهت رشد فکری وزندگی صحیح ومفید ،مزین شدن به کمالات اخلاقی بیشتر ، دوری ازابتلا احتمالی رذائل اخلاقی ، ایجاد نظم درجنبه های مختلف زندگی ، کسب آرامش، امکان رفع مشکلات مختلف زندگی از طریق پرسش از شما و موارد مفید دیگری را درپی داشته باشد کما اینکه تا به حال هم موارد تغییر محسوس ومشهود بوده است .

۳ -تاثیرات فردی :
واما تأثیراتی درمورد خود بنده:

 • مهمترین آنها احساس بهبود نسبی وروبه رشد دراضطراب و وسواس فکری که ناشی از احساس تقصیر دائم ازتفکر عدم توانایی استفاده صحیح وبهینه ازساعات بقیه عمر بود که هر لحظه برآن افزوده ومخل هر برنامه ونظمی می شد .
 • کاهش آشفتگی به خاطر داشتن برنامه برای ادای دیون ووظائف دینی واطمینان از یاری خداوند منان در انجام تکالیف بخصوص با برداشتن ریز لقمه ها واحیانا درصورت لزوم استفاده از کف وکپسول اضطراری که شیوه ابداعی شما استاد گرامیست .
 • احساس آرامش ناشی از توکل به خداوند منان وطلب یاری از او جل جلاله واطمینان از کمک او دررفع همه مشکلات ان شاءلله تعالی .
 • احساس آرامش واطمینان ازیاری ائمه اطهار صلوات الله علیهم اجمعین درپاسخ توسل به ایشان درهمه کارها وتصمیمها و روی آوری بیشتر ودقیقتر به کتابهای دعا .
 • احساس لزوم مطالعه دوباره دقیق ومستمر کتاب توضیح المسائل درجهت رفع صحیح اشکالات ومسائلی که پیش می آید وقرار مطالعه کوتاه آن به صورت روزانه .
 • احساس بهبود جسمی با داشتن برنامه کوتاه ورزشی وپیاده روی روزانه .
 • ودر کل احساس آرامش وطمأنینه بخاطر وجود نظم دربرنامه روزانه واطمینان از انجام کارهای درنظر گرفته شده ودربرنامه مطرح شده .
  -و…..‌

جناب استاد
ازدرگاه ایزد منان سلامتی و عافیت کامل رابرای شما وخانواده محترمتان مسئلت داشته وتوفیق روز افزونتان را دربرقراری دوره های مجدد خواستارم و امیداین را دارم از آنجا که این آیه شریفه سرلوحه کار مجدانه ومحققانه تان میباشد : “وقل رب ادخلنى مدخل صدق واخرجنی مخرج صدق واجعل لی من لدنک سلطانا نصیرا” درهنگام تلاوت ونظر به آیه شریفه ازخداوند تبارک وتعالی همه دعاهای گرانقدرش را برای همه دانش پژوهانتان ازجمله حقیر وفرزندانم که سخت نیازمند به دعا های خیرتان هستیم بخواهید ومارا از دعای خیرتان محروم نفرمایید .🙏

واین زیاده گویی را نیز جز تأثیرات به حساب آورید🙏
ان شاءلله دعاهاتون شامل حال تمامی شیعیان آقا امیر المومنین علی علیه السلام بشود.


زینب حیاتی – طلبه (خانه دار)

سلام
با دیدن تیتر تصویر تغییرعادت و ترگ گناه چشمام برق زد این درست همون موضوعی بود که من بارهای بار تجربه کرده بودم و هر بار شکست میخوردم این همون چیزی بود که من با زبون بی زبونی خیلی سال دنبالش کشته بودم و بالاخره پیداش کردم اون نقشه راهی که سال ها بدنبالش کشم
واقعا یک دوره فوق العاده عالی و عملی برای کسانی که دغدغه جدی تغییر در زندگی رو دارن تغییر عادت اثرات مثبت فراوانی داشت که بیان من قاصر از گفتنش بزرگترین فایده این دوره برای من این بود که تونستم هدفم رو پیدا کنم و از اون مهمتر این بود که کمکم کرد بتونم راه رسیدن به هدفم رو ترسیم کنم و از سر درد کمی رها بشم بدونم چطور و دنبال چی بگردم در یک کلمه بیخود دور خودم نچرخم.قطعا ما بار های بار شنیدنم که باید هدف داشته باشیم و بدونه هدف زندگی معنی نداره و ما امدیم تا تمام تلاشمون رو بکنیم تا به هدف مون برسیم اما اینکه چطور به اهدافمون برسیم رو خیلی ها بی جواب گذاشتن اما در این دوره دقیق کامل و عملی پاسخی پیدا میکنیید برای رسیدن به اهدافتون
فکر میکنم این دوره نیاز تعداد زیادی از افراد جامعه ماست که دانسته یا ندانسته دنبالش میگردن و شاید به جرئت بگم جایی جز اینجا نتونن پیداش کنن
اگر بخوام به اندکی محاسن این دوره اشاره کنم: غنای محتوایی، پشتوانه دینی، عملی بودن، ارتباط مدام و مستمر استاد با شاگردان و دلسوزی خالصانه استاد که این حس دلسوزی و تلاش و اصرار ایشون برای کمک ما به فرد منتقل می‌شد مصداقی از آیه(لَقَد جاءَکُم رَسولٌ مِن أَنفُسِکُم عَزیزٌ عَلَیهِ ما عَنِتُّم حَریصٌ عَلَیکُم بِالمُؤمِنینَ رَءوفٌ رَحیمٌ)
در جبران زحمات وتلاش های استادعاقبت بخیری ایشون رو از خدا خواستارم
و تشکر میکنم از استاد عزیزی که من رو با این دوره آشنا کرد و از این جهت حق بزرگی برگردن من دارند.


مریم خردمندان – طلبه

سلام علیکم ، بله دوره برای من مفید بود .
اول درباره ی خود کانال اینکه هم فیلم هست هم صوت و پی دی اف خیلی عالیه ، برای خود من وقتی فیلم رو می بینم و خلاصه نویسی می کنم انگار سر یک کلاس درسمو و حواسم پرت نمی شه ، وقتایی هم که مثلا امتحان دارم می تونم از پی دی اف استفاده کنم .

دوم درباره ی موضوعاتی که در دوره بررسی می شه ، همش خیلی مورد نیازه به خصوص بحث برنامه و هدف

چیزی که خیلی به من کمک کرد پشتیبانی استاد بود ، یعنی اگر جواب به سوال هام یا امید دادن های استاد نبود من نمی تونستم تا اینجا که اومدم بیام . یکی از نکته های خیلی مثبت این دوره همینه و اگر این مورد نبود دوره کارآمدی لازم رو برای من نداشت .

و مورد بعدی سخت گیری هایی که در ارسال تکالیف و انجام محاسبه هست واقعا خوبه ، من اولش دوست نداشتم اما واقع بینانه که نگاه می کنم ، مثلا اگر یک روز حوصله نداشتم اگر این سخت گیری نبود ممکن بود بیخیالش بشم . واقعا این سخت گیری نیاز هست

مورد بعد اینکه من خیلی وقت بود دنبال یک راه حل برای تقویت اراده می گشتم ، این دوره با تمریناتی که هر فرد نسبت به عادت خودش داره نیروی اراده اش رو آهسته تقویت کنه و این خیلی چیز ارزشمندی هست

اما در این دوره همه چیزهایی که نیاز بود برای من تا بدونم یاد گرفتم
این اصل آهستگی و پیوستگی رو من خیلی وقته می خواستم در زندگیم پیاده کنم اما نمی دونستم چی جوری اما الان یاد گرفتم .

به طور خلاصه بخوام بگم من توی یک باتلاق بودم که به فضل خدا با این دوره آشنا شدم و دستم گرفته شد ، نمی گم کامل بیرون اومدم در این مدت کم همچین توقعی هم نداشتم اما حالی که الان دارم رو نمی تونم توصیف کنم
اینکه می دونم دارم داخل مسیر حرکت می کنم و می تونم دوباره آدم خوبی شم .

و این کاری که شما انجام می دین حداقل برای من تاثیرش از صدتا سخنرانی بیشتره ، نمی دونم چندتا دوره برگزار می کنین ولی اگر در هر دوره حداقل چند نفر موفق شن ، انگار دارین یک جامعه سازی کوچیک انجام می دین ، که خود هر کدوم از این افراد باز می تونن اطراف خودشونو بسازن ، و همین طور این جامعه گسترش پیدا می کنه ، خیلی کار بزرگ و فوق العاده ای هستش ،

و در آخر از شما و همه کسانی که بهتون کمک می کنن تشکر می کنم ، خیلی کار بزرگی می کنین ، خدا اجرتون بده


فاطمه دهقانی – کارشناسی رادیولوژی

سالها بود که از دنیا زدگی خسته شده بودم،میدانستم برای تغییر باید کاری کنم.گاهی احادیث مختلف را که می‌شنیدم پشتم می لرزید؛احادیث در رابطه باچگونه گذراندن عمر،شکایت قرآن در روز قیامت و……
حال روحم خوب نبود اما به هر دری میزدم موفق نمی شدم تا به لطف خداوند با این دوره آشنا شدم وهر روز برای این نعمت شکر گزاری کردم.
با اینکه در طول دوره مشکلات زیادی داشتم و آنطور که باید نتوانستم وقت بگذارم،اما نگاهم به زندگی عوض شد.تک تک جلسات آنقدر جذاب بودند که دوست داشتی، بارها گوش کنی تا نهادینه شود.
با مسائلی روبرو می‌شدی که هیچ گاه به آنها توجه نکرده بودی در صورتی که همیشه با ما همراه بودند،اما بلد نبودیم چطور با آن برخورد کنیم.
بحث هدف عالی بود،هرچند برای ما که سالها اتلاف عمر داشتیم خیلی سخت است؛اما مثل همیشه با دلگرمی که استاد میدهند وبا توضیحات کامل ایشان ،با یاری خدا بتوانیم موفق شویم.
خوشحال کننده ترین موضوع برایم این است که اگر تلاش کنم تا تغییرات لازم را در خود ایجاد کنم،انشاءالله بتوانم فرزندانی با برنامه وبا نگاهی باز به دنیا وآخرت تربیت کنم و این چرخه ادامه پیدا کند و همگی از یاران اقا امام زمان عج شویم.
ای کاش میشد این جلسات برای سنین کمتر ،خصوصا نوجوانی که پر از تلاطم است اجرا میشد،تا در این شرایط سخت سر سلامت بدر ببرند.
امیدوارم همیشه در پناه حق موفق باشید.


فروغ احمدی – طلبه (کارشناسی ریاضی)

سلام علیکم
با تشکر از زحمات شما، خدا قوت

این دوره واقعا برای بنده مفید بود به چند دلیل:

۱_محاسبه شبانه باعث شد که هر روز مراقب باشم حداقل کارهایی که باید محاسبه کنم انجام بدم و حتما سقف بزنم چون میدونستم کسی داره نظارت میکنه (گرچه خداوند متعال ناظر همه ماست )

۲_ تغییر عادتهایی که مدتهابود تلاش میکردم اما موفق نمی شدم چون بلد نبودم چطور شروع کنم و ادامه دهم ، اما توضیحات شما راجع به لقمه کوچک و… خیلی کمک کرد مثلا

_ نظم ، قبلا اصلا نمیتونستم اتاقم رو منظم کنم اما الان خیلی راحت میتونم تنظیم خواب ، قبلا مقید بودم قبل از ۱۲ بخوابم اما الان تمام تلاشم رو میکنم که قبل از ساعتی که مشخص کردم بخوابم _ رفتار با دیگران به خاطر محبت اهل بیت ، تلاش میکنم حتی اگر اکراه در انجام کار برای کسی دارم اما به خودم تلقین کنم که او محب اهل بیت است

۳_ بعضی از نکات کاربردی دوره را برای دوستان و همکاران گفتم و اونها خیلی استفاده کردن
۴_ تعیین هدف ، قبلا چندین بار صوتها یا کتابهایی خونده بودم که بتونم هدف مشخص کنم و برنامه ریزی کنم اما موفق نشده بودم ، گرچه الان هم هنوز ننوشتم و به حد مطلوب نرسیدم اما مدام دارم درباره اش فکر میکنم و تلاش میکنم که بتونم بنویسم

در هر صورت واقعا ممنون ، ان شاالله روز به روز توفیقات بیشتری نصیب شما شود و خداوند خیر کثیر به شما عنایت فرماید


خدیجه مرادیها – طلبه

سلام و خدا قوت
در ابتدا خیلی خوشحال هستم از این که در این دوره شرکت کردم. این دوره، دوره بسیار خوبی بود. من تا به حال چندین بار تلاش کرده بودم که برخی از کارهایم را تبدیل به عادت کنم اما موفق نشده بودم که با کمک استاد محترم و مباحث خوبی که در این دوره مطرح شد نتایج بسیار خوبی به دست آوردم نظمی که در این دوره وجود داشت و سختگیری های خوبی که در این دوره وجود داشت بسیار در انگیزه بخشی و تقویت اراده موثر بود که صمیمانه تشکر می کنم بابت تمامی زحمات که در طول این دوره کشیدند. از جمله مباحث خوبی که در این دوره بسیار برای بنده مفید بود مباحث مدیریت زمان، هدف گذاری و… غیره که بسیار کاربردی بود.یکی از مزایای این دوره متناسب بودن مباحث مطرح شده با مشکلات و نیازهای شرکت کنندگان در دوره بود که نظیر این دوره به این شکل را تا به حال ندیده بودم.
در آخر خدا را شاکرم که با این دوره آشنا شدم وتوانستم از مباحث خوب آن بهره مند شوم.


صغری بیگم میرفتاحی

عرض سلام وادب خدمت استاد گرامی
سپاسگزار زحمات بی اندازه و ارزشمندتان هستم
بی شک اخلاص شما و بقیه افراد گروه موجب اثر بخشی فراوانی در دوره شده ،
خداوند بزرگ رو شاکرم که در مسیر این نسیم قرار گرفتم واینکه چقدرررر برام مفید بود کلا تحت تاثیرقرارم داد دیدگاهم نسبت به اوضاع زندگی و بحث وظیفه شناسی،متحول شدالبته در مورد انجام تکلیف،و اینکه حتما سر ساعت خاصی باشه ،صد البته قصور داشتم و همینجا عذر خواهم…
شما که طبیب دوارید ،بزرگوارانه دستگیری فرمایید حقیر رو در ادامه دوره در نظر بیارید
از خداوند قادر متعال توفیقات روز افزون برایتان آرزومندم
ملتمس دعایتان هستم🙏


زهرا صفائی – کارشناسی فنی هواپیما

سلام علیکم و رحمه الله
با تشکر از دوره ای راه اندازی فرمودین و شکر خدا از اینکه حقیر به مستمعان این بحث تبلیغ مجازی پیوند دادند، الحمدلله رب العالمین
دوره ای ارزنده ، مشخصا حاصل مطالعه و کاربرد مطالب و قواعد اسلام و قرآن می باشد. بسیار زیبا و کارا . و خودِ گمشده ی فرهنگی است.
حداقل اثر برای بنده ایجاد و استحکام اعتماد به نفس از روی تعقل بوده و نتیجتا اثر در تربیت فرزند و همسرداری و تحکم خانواده( 👈ثمره ی بی بدیل اسلام و حیات که از ابزار تقرب الهی می دانم) داشته است الحمدالله. و به شما تبریک می گویم و این حق را می دهم که با قوت بگویید این دوره مرجوعی ندارد.👌


اعظم ایرجی نیا – دکترا فلسفه

با سلام و احترام
دوره تغییر عادت برای بنده جهت ثابت کردن رفتارهای صحیح و نظم زندگی بسیار مفید و موثر بوده است.
از زحمات بی دریغ حضرت عالی و تیم تغییر عادت بسیار سپاسگزارم.
خداوند بر توفیقات و تداوم این مسیر یارتان باشد.


مهلا رنجبر – مربی کودک

سلام وقت بخیر و خداقوت
خیلی دوره مفید و کاربردی بود مخصوصا جدولی که عادات رو در اون ثبت می‌کنیم عالی هست و روشهایی که گفته میشه هم خوب بود و خیلی موارد از این دوره آموختم و بااین نحوه برنامه ریزی به یه سری موفقیت ها هم رسیدم


اعظم پیرزادکارشناسی ارشد شیمی تجزیه (خانه دار)

درباره دوره، بابت زحمات شما و گروه محترم حوزه مجازی تشکر می کنم و برای همگی آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون دارم.
-دوره در کل انگیزه‌بخش بود. انگیره بخشی و تاکید روی یافتن و افزودن آگاهانه انگیره‌ها بسیار مفیده

 • روندی که برای عادت‌ها طی می شه و ریشه‌ی این روند که از آیات گرفته شدند جالب بود و اثربخش. به شخصه اینکه مستندات روند رو هم بیان کردید، پسندیدم.
 • مثال‌هایی که در جلسات اول و همچنین در طول دوره بیان می شن، ملموس و کاربردی هستند.
 • پشتیبانی دوره بسیار مفیده، پاسخگویی‌ها سریع و راه‌کارها قابل اجران
 • از نظر نرم‌افزاری هم تلاش زیادی شده به ویژه سایت مشرح که ان‌شاءالله در آینده هم کمک‌کار خواهد بود
 • مباحث مفیدی مطرح شد.
  بحث جهاد برای خود من جالب و مورد توجه بود،
  بحث تمرکز در نماز کاربردی شده،
  در بحث کنترل خشم از کلی گویی اجتناب شده و صرفا توصیه به اینکه عصبانی نشید یا بیان مضرات خشم نیست بلکه هم روی ریشه یابی تاکید شده و هم روی عملکرد هنگام خشم.
  کنترل فضای مجازی برای خود من مفید بوده و لقمه اولش به عادت تبدیل شده.
  بحث تفکر و راه‌روی آگاهانه بسیار حائز اهمیته
  مباحث مربوط به نماز هم کاربردی و جامع هستند. اینکه برای سحرخیزی، موانع دیده شدند و راه رفعشون به شکل روندی کاربردی بیان شده، بسیار خوبه
  بحث مدیریت زمان و سه راه انجامش مفیده. از کلی‌گویی‌ها، بحث به دوره
  بحث هدف و ریز کردن اهداف بسیار مفیده. از اونجایی که مدتیه با این روش اهدافم رو چیدم، راهگشا بودن روش رو تجربه کردم. از طرفی اینکه می‌دونم کار جزئی و بعضا کسالت‌آوری که انجام می‌دم برای رسیدن به هدف مهمیه، باعث می‌شه انجام کار قابل‌تحمل‌تر بشه.
  در بحث روابط اینکه به چشم محب اهل بیت به همه نگاه بشه راهگشاست هرچند کار زیادی لازم داره برای اینکه ملکه بشه.
  بحث کنترل ذهن و شروع تمرینش از تمرکز در نماز برای من جالب و مفید بود.
  بحث کینه به خاطر محدودیتی که در روش داشت فعلا برای من مفید نبوده. اینکه تمام کینه‌هایی که از یک فرد داریم یکباره کنار بگذاریم! برای من فعلا مقدور نبوده.
 • در کل ریز کردن لقمه‌ها راهکار بسیار مفیدیه. به ویژه که با انجام هر روزه لقمه کوچک انگیزه بیشتر می‌شه و همینطور حس توانایی و نزدیک‌تر شدن به هدف
 • مطلب مفید دیگه‌ای که در این روش هست، جدول‌بندی‌هاست. خود روی کاغذ آوردن، سبب احساس تعهد و مسئولیت بیشتر‌ی در انسان می‌شه. جدول بندی‌ها که سبب نظم می‌شه و اینکه می دونیم چطور باید پیش بریم و کنار مباحث هدف، راه رو مشخص و روشن نگه می دارن. انگیزه رو بیشتر می‌کنند
 • ان‌شاءالله دوره‌ها همچنان پربار ادامه داشته باشند. به شخصه دوره رو به اطرافیان توصیه کردم

خدیجه پارسا منش – فوق دیپلم حسابداری (خانه دار)

اولا بنده خیلی خدا رو شاکرم بخاطر اینکه چنین شخصی پیدا شده با رویکرد اسلامی سیر فوق العاده بی نظیر و کامل :تغییر عادت، برنامه ریزی، هدف گذاری وغیره رو در پیش گرفته اید و در اختیار ما میگذارید

بنده خیلی جاها هزینه کردم از کلاسهای هدف گرفته تا کلاسهای مثبت نگری و قانون جذب و موفقیت
سمینارهای گران چند روزه شرکت کردم
مشاوره های خصوصی با اساتید و کارشناسان تلویزیونی در خصوص برنامه ریزی و مشاوره شغلی و….
از هیچکدوم نتیجه نگرفته ام بلکه کم کم بیشتر از هدف واقعی خودم فاصله گرفتم.

متاسفانه در جامعه امروزی ما چیزی بنام اصولی و اسلامی بودن وجود ندارد همه اینها از مبانی غربی و شخص محور ، تغذیه میشن و میتونم بگم که جز اهداف مالی چیز دیگه ای در چنتشون ندارن.

همیشه خواستن بگن نشاط ،موفقیت ،انگیزه از وجود آدمی میاد و از آرزوهای تو‌ ‌.

اینکه تو چقدر اینها روجذب میکنی به خودت ربط داره،
اما هیچ وقت منبع و ماخذ اصلی رو پرودگار نمیدونستند.

به جرات میگم اخلاص در کار شما خیلی زندگی بنده رو تغییر داده ومن رو به جلو برده.

از شما تشکر میکنم و عاجزانه تقاضا میکنم این آموزش ها رو گسترده تر کنید تا بلکه تفکر و مبانی اسلامی در مقابل تفکر غربی قرار نگیره همیشه ما به روزتر ‌و‌پر بار تر باشیم و پربار بمونیم🙏🏻
ضمن تشکر از زحمات بی وقفه جنابعالی از خداوند برای شما سعادت وسلامت روز افزون آرزو دارم🤲🏻