مکاسب – متنجس – جلسه بیست و پنجم

متنجس شیء است که اصالتا پاک است و به واسطه ی ملاقات بانجاست متنجّس شده است را می گویند. ابتدا انواع آن را بیان می کنیم و سپس جایز بودن معاوضه ی آن ها را بررسی خواهیم کرد.

فیلم آموزشی متنجس

انواع متنجس ها:
  • اولین مورد آن عبارت است از متنجس هایی که دارای منفعت حلال بوده و این منفعت بردن متوقف بر تطهیر نمی باشد. مانند روغن نجس که می توان از این روغن برای روغن مالی کشتی و یا برای لولای درب ها٬ استفاده نمود و برای استفاده از آن نیازی به تطهیر این روغن نمی باشد. در این مورد معاوضه و معامله ی این روغن ها جایز می باشد.
  • دومین مورد از انواع متنجس ها این است که انتفاع حلال شان متوقف بر تطهیر می باشد و قابل تطهیر می باشد. برای مثال آبی که نجس شده است. در این مورد انتفاع حلال بردن از آب٬ خوردن آن می باشد و با وصل کردن این آب٬ به آب کر می توان این آب را پاک کرد. در این مورد نیز معاوضه ی آن جایز می باشد.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی مکاسب (جلسه اول)

  • مورد سوم نیز موردی است که داراری منفعت مقصوده می باشد اما نجس است و قابلیت تطهیر ندارد. مانند شیر نجس. در این مورد خرید و فروش منتجس جایز نمی باشد.

حال به بررسی دلایل حرمت این بیع می پردازیم:

  1. روایت نبوی که می گوید؛ ان الله اذا حرم شیا حرم ثمنا.
  2. روایت دعائم الاسلام.

در اینجا افرادی دلیل سومی را نیز مطرح کدره اند و آن روایت تحف العقول می باشد٬ در جاییکه می گوید: «أو شیءٍ من وجوه نجس»

در اینجا جناب شیخ این چنین پاسخ می دهد که منظور از «وجوه نجس»٬ عناوین نجس و همان عین نجاسات می باشد و در اینجا بحث ما در رابطه با متنجس ها می باشد و نه اعیان نجس.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.