مکاسب – متنجس – جلسه بیست و پنجم

متنجس شیء است که اصالتا پاک است و به واسطه ی ملاقات بانجاست متنجّس شده است را می گویند. ابتدا انواع آن را بیان می کنیم و سپس جایز بودن معاوضه ی آن ها را بررسی خواهیم کرد.

فیلم آموزشی متنجس

انواع متنجس ها:
  • اولین مورد آن عبارت است از متنجس هایی که دارای منفعت حلال بوده و این منفعت بردن متوقف بر تطهیر نمی باشد. مانند روغن نجس که می توان از این روغن برای روغن مالی کشتی و یا برای لولای درب ها٬ استفاده نمود و برای استفاده از آن نیازی به تطهیر این روغن نمی باشد. در این مورد معاوضه و معامله ی این روغن ها جایز می باشد.
  • دومین مورد از انواع متنجس ها این است که انتفاع حلال شان متوقف بر تطهیر می باشد و قابل تطهیر می باشد. برای مثال آبی که نجس شده است. در این مورد انتفاع حلال بردن از آب٬ خوردن آن می باشد و با وصل کردن این آب٬ به آب کر می توان این آب را پاک کرد. در این مورد نیز معاوضه ی آن جایز می باشد.

حتما بخوانید: فیلم آموزشی مکاسب (جلسه اول)

  • مورد سوم نیز موردی است که داراری منفعت مقصوده می باشد اما نجس است و قابلیت تطهیر ندارد. مانند شیر نجس. در این مورد خرید و فروش منتجس جایز نمی باشد.

حال به بررسی دلایل حرمت این بیع می پردازیم:

  1. روایت نبوی که می گوید؛ ان الله اذا حرم شیا حرم ثمنا.
  2. روایت دعائم الاسلام.

در اینجا افرادی دلیل سومی را نیز مطرح کدره اند و آن روایت تحف العقول می باشد٬ در جاییکه می گوید: «أو شیءٍ من وجوه نجس»

در اینجا جناب شیخ این چنین پاسخ می دهد که منظور از «وجوه نجس»٬ عناوین نجس و همان عین نجاسات می باشد و در اینجا بحث ما در رابطه با متنجس ها می باشد و نه اعیان نجس.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.