جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب سنن نسائی

سنن نسائیسنن نسائی

سنن نسائی که به سنن کبیر نسائی و سنن کبیر نیز معروف است توسط ابو عبدالرحمن احمد بن علی بن شعیب نسائی نگاشته شد.

روایات ضعیف در کتاب نسائی فراوان است. ابن قیم در کتاب زاد المعاد فی هدی خیر العباد احادیثی از کتاب نسائی نقل کرده که بزرگان اهل حدیث در سند، دلالت و یا به هر دو جهت در آن‏ها خدشه وارد کرده‌اند.

ناصرالدین ألبانی نیز در کتاب صحیح و ضعیف سنن نسائی بیش از هشتاد حدیث را ضعیف الاسناد دانسته و بیش از ۳۰۰ حدیث را ضعیف شمرده است.

نسائی، در پاسخ به استفسار مردم در بارۀ درستی همۀ احادیث سنن خود می گفت: «همۀ احادیث آن صحیح نیست و آن گاه احادیث صحیح را از مجموعۀ کتاب، نخست استخراج و جدا کرده و آن را مجتبی یا سنن صغیر نامید.»

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ابی داوود »

معرفی و شناخت شخصیت نسائی

مولف عبدالرحمان، احمد بن علی بن شعیب بن علی بن سنان بن بحربن دینار نسائی نیشابوری، معروف به «نسائی » و «شیخ الاسلام » در سال ۲۱۴ یا۲۱۵ هجری قمری در «نساء» خراسان دیده به جهان گشود و در سال ۳۰۳ هجری قمری در مکه، دیده فروبست. نسائی، از نوادر حافظان و محدثان ایرانی از اهل سنت است. نسائی را دردانش حدیث و رجال، بسیار ستوده اند.
نسائی، پیوسته، یک روز در میان، روزه می گرفت و به مذهب شیعه رغبتی فراوان داشت. به طوری که برخی مدعی شده اند که وی در اواخر عمرر تشیع را برگزیده بود. نسائی، در اواخر عمرر بر شام سفر کرد ومردم آن جا، از وی در باره ی برتری معاویه پرسیدند. او که شناخت کافی به تاریخ داشت و به خاطر می آورد که پیامبر سه بار معاویه را برای انجام دادن کاری جویاشده بود و هر بار پیکی می آمد و از اشتغال او به خوردن غذا خبر می داد و پیامبرنفرین اش کرد و فرمود:«خداوند شکم اش را سیر نکند!»، او با این دید، امام علی(علیه السلام ) را برتر از معاویه معرفی کرد. متعصبان وقتی نظر او را شنیدند، به آزار وتنبیه وی پرداخته، او را به رمله تبعید کردند. پیش از این واقعه، نیز ازاو سؤال کردند که چرا در باره ی فضایل شیخین کتابی تالیف نکردی؟ او در پاسخ این اعتراض، از برتری و ارزش مندی خاندان نبوت سخن گفت.

 

آثار نسائیسنن نسائی

  1. خصائص و فضایل امیرالمؤمنین; نسایی در باره ی تالیف این کتاب می گفت: آن گاه که بر شام رفتم، مردم را دشمن و منحرف از امام علی و اهل بیت اودیدم و به نگارش آن کتاب پرداختم، تا شاید خداوند آن ها را ارشاد کند.
    احادیث خصائص از نظر سند خوب و معتبرند. بیش تر روایات او در این کتاب، ازاحمد بن حنبل شیبانی، پیشوای مذهب حنبلی است.
  2.  مسند الامام علی;
  3.  مسند مالک;
  4.  کتاب الضعفاء والمتروکین من رجال الحدیث;
  5.  المجتبی فی مختصر السنن که بر سنن صغیر نیز معروف است;
  6.  سنن که به سنن کبیر نسائی و سنن نسائی و سنن کبیر معروف است.

« این مطلب را از دست ندهید: کتاب سنن ترمذی »

توضیح

نسائی، در پاسخ بر استفسار مردم در باره ی درستی همه ی احادیث سنن خودمی گفت:

همه ی احادیث آن صحیح نیست و آن گاه احادیث، صحیح را از مجموعه ی کتاب، نخست استخراج و جدا کرده و آن را مجتبی یا سنن صغیر نامید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت