جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

چرا تقلید؟

تقلید

مقدمه

سوالی که در ذهن خیلی از افراد وجود دارد این است که چرا باید از یک مرجع، تقلید کرد؟ مگر اساسا تقلید از لحاظ عقلی کاری نکوهیده نیست، پس به چه علت شرع ما را این کار دعوت کرده است؟

در ادامه سوالی دیگر به وجود می‌آید که اساسا تقلید یک کار شرعی است یا عقلی؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا شبهه را کامل توضیح داده و بعد از آن پاسخ آن را بیان خواهیم کرد.

حتما بخوانید: روزی طلبه

توضیح شبهه

قبل از پاسخ به این شبهه لازم است انواع آن را کامل مورد برسی قرار دهیم و بعد از آن اقدام به پاسخ شبهه بپردازیم.

انواع تقلید

  • عالم از عالم: یعنی فردی که در موضوعی عالم میباشد از فرد عالم دیگری تقلید کند. اساسا عقل این مورد را نمی‌پذیرد. اگر فرد عالم است باید بر علم خود عمل نماید و نه اینکه از فرد عالم دیگری تقلید نماید.
  • جاهل از جاهل: این قسم نیز بر اساس حکم عقل جایز نمی‌باشد زیرا فردی که خود جاهل می‌باشد چگونه میتواند به فردٍ جاهل دیگری کمک نماید. فردی که خود کور و نابیناست چگونه میتواند به فرد نابینای دیگری کمک نماید؟
  • عالم از جاهل: این قسم نیز قطعا جایز نمی‌باشد زیرا فردی که خود علم کافی را دارا می‌باشد چگونه از فردی که در جهل فرو رفته و علمی ندارد تقلید کند. مانند کمک کردن فردی نابینا برای عبور از خیابان به یک فرد بینا!
  • جاهل از عالم: این مورد را عقل می‌پذیرد و علاوه بر پذیرش بر انجام آن بسیار تاکید دارد. اساسا هر انسان عاقلی در هر زمینه ای که جاهل می‌باشد و علم کافی را ندارد به یک فرد عالم رجوع کرده و از او تبعیت می‌نماید. یک فرد بیمار در صورتی که خود پزشک نیست بر اساس حکم عقل باید به یک پزشک رجوع نماید و در صورت تعلل در این امر مهم از جانب عقلا مورد نکوهش قرار میگیرد.

پاسخ به شبهه

بعد از بیان کامل انواع تقلید به این نکته می‌رسیم که که تقلیدی که در شرع بر آن تاکید و واجب شمرده شده است٬ نوع چهارم (جاهل از عالم) می‌باشد که این نوع نه تنها بر اساس حکم شرع واجب می‌باشد بلکه بر اساس حکم صریح عقل نیز واجب است. زیرا وقتی فردی در استخراج احکام از آیات و روایات علم کافی را دارا نمی‌باشد بر اساس حکم صریح عقل باید به فرد عالم رجوع نماید.

دانلود فیلم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت