جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶

آموزش مجازی دروس تخصصی حوزه در
«حوزه مجازی مهندس طلبه»

هم اکنون ثبت نام کنید

کتاب آداب المتعلمین

کتاب آداب المتعلمین

مقدمه کتاب آداب المتعلمین:

کمال و تمامیت شخصیت انسان بر اساس دانش و بینش او استوار است زیرا که در سایه این بینش می تواند خود را در رده فرشتگان آسمانی قرار داده و برای وصول به مقامات رفیع اخروی کسب آمادگی کند.عالم و دانشمند نه تنها مقامات والایی را در آخرت احراز می کنند ،در دنیا نیز از ستایش افراد جامعه برخوردار هستند.

خامه ای که دانشمند یا عالم ،در طریق رشد جامعه بر روی کاغذ جاری می کند از خون شهدای راه حق گرانقدر تر می باشد.آنگاه که عالم در مسیری گام برمی دارد ،فرشتگان الز سوی حق تعالی مامور می شوند تا بال و پر خود را برای او بگسترانند.

دانشمندی که شبانگاهان در بستر خواب قرار می گیرد ویا بر چیزی تکیه می زند تا به این وسیله برای نشر علوم و ارشاد مردم تجدید قوا کند ،خواب و استراحت او بر عبادت هفتاد ساله ی پارسایان برتری دارد.

البته باید هشدار دهیم که هر علم و دانشی نمی تواند ضامن قرب انسان به خدا گردد،بلکه برای تحصیل علم شرایط و ضوابطی وجود داردآکس کهود را به رنگ و لباس علم ،تعین ی بخشد باید از آدابی پیروی کند.

علت این عدم موففقیت و ناکامی ووانععی که راه وصول را مسدود می کند آنست که  چنین افرادی نست به امور مهم مربوط به تعلیم و تعلم و آداب و آیین و شرایط لازم و ضروری و اوضاع و احوال متناسب ،اخلال و سهل انگاری را روا داشته اند و در رعایت ضوابط تعلیم و تعلم سهل انگاری روا داشته اند.

از این رو علمای بزرگوار ما در صدد بر امدند تا کتهایی را تالیف کنند و در آن آداب تعلبم و تعلم را به علم آموزان آموزش دهند.

البته ناگفته نماند که ، متاسفانه در این زمینه کتاب های چندانی تالیف  نشده است بلکه امروزه دو کتاب مهمی که بیشتر در دسترس طلاب و حوزویان قرار دارد :

اول:کتاب منیه المرید فی آداب المفید و المستفید تالیف شهید ثانی (ره)می باشد.

دوم:کتاب آداب المتعلمین نوشته ی خواجه نصیر الدین طوسی (ره)می باشد.

معرفی کتاب آداب المتعلمین:

کتاب شریف آداب المتعلمین از جمله کتبی است که نویسنده در آن روش علم آموزی و شرایط آنرا برای علم آموزان و طلاب بیان فرموده است.

کتاب در عین جامعیت محتوا، باعباراتی خلاصه و کوتاه تالیف شده است و همین ویژگی باعث شده تا در نظر اهل فن و علما ارزش کتاب بیش از پیش بالا رود،وتاکنون درحوزه های علمیه زنده و جاویدان بماند.

کتاب آداب المتعلمین در ۱۲ فصل به بیان مسائل مربوط به علم آموزی پرداخته است.

حتما بخوانید: کتاب عین الحیات ( علامه مجلسی)

تقسیم فصل های کتاب آداب المتعلمین:

برخی از فصول کتاب عبارتند از:

ماهیت علم و فضیل آن

زمان تحصیل علم

انتخاب استاد-انتخاب درس-انتخاب هم مباحث

زمان شروع درس و ترتیب و مقدار دروس

کتاب آداب المتعلمین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت ۱۰۰ درصدی رضایت شما
شما از لحظه ثبت نام تا 30 روز فرصت دارید که در صورت عدم رضایت از کیفیت کلاس ها انصراف دهید و تمام هزینه پرداختی را دریافت نمایید.

دانلود جلسات صرف ۲
اگر نیاز به جلسات بیشتری از صرف 2 دارید، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید تا هم اکنون برای شما ارسال گردد.
اگر این صفحه را ببندید دیگر امکان مشاهده فیلم های صرف 2 را نخواهید داشت